Природознавство 5 клас Урок 27 Дата:
Тема: СОНЯЧНА СИСТЕМА
Мета:
закріпити отримані знання про планети та формувати систему знань про Сонячну
систему, про природу обертання планет, про способи дослідження Сонячної
системи; розвивати в учнів уміння порівнювати та створювати просторові уявлення
про розміри небесних тіл, відстані між ними, взаємне розміщення, розвивати
спостережливість, допитливість, науковий світогляд, вміння використовувати
додаткові джерела природничих знань, популяризувати астрономічні знання;
виховувати позитивне сприйняття навколишнього світу
Хід уроку Природознавство 5 кл. Сонячна
система
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
II* Прийом «Роблю висновок»
ІІI. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
* Прийом «Проблемне питання»
* Прийом «Дивуй»
Донедавна до 2006 року в Сонячній системі налічували
дев'ять планет. Якщо ви подивитесь старі моделі сонячної системи, то знайдете
там планету Плутон, яку було відкрито у 1930 p., завдяки математичним
розрахункам. Але з плином часу та розвитком технічних можливостей з'ясувалося,
що на одній орбіті з планетою рухається ще багато малих небесних тіл, які
називаються астероїдами.
Таким чином, зробили висновок, що існує ще один
астероїд-ний пояс, який отримав назву пояс Койпера, і Плутон теж належить до
нього, а отже, і сам є астероїдом. Але наразі немає жодної думки серед учених
щодо Плутона — це мала планета чи, може, астероїд.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
* Прийом «Інтелектуальна розминка»
- До яких небесних тіл належить Сонце?
- Чому на Сонці така висока температура?
- Чи на всіх зорях високі температури?
- Чому були поділені планети на дві групи?
- Чим відрізняється супутник від планети?
- Завдяки чому відбувається виділення світла і тепла?
- Які речовини належать до складу Сонця?
- Від чого залежить температура на планеті?
- Що таке астероїди?
- Які ви знаєте планети-гіганти?
- Що спільного у планет земної групи?
- Чи впливає відстань від Сонця на температуру
поверхні на планеті?
- Які види рухів притаманні планетам?
- Які вам відомі малі небесні тіла?
- Чим відрізняються метеори від метеоритів?
Фізкультхвилинка
Корабель війшов у відкритий космос- сіли ровно, руки на коліна
Поруч пролетіла комета - наклон вліво
Зіштовхнулися з уламком метеориту - наклон вправо
Усередині корабля утворилася невагомість
- руки і ноги підіймаємо
Увага, наближаємося до « сонячної системи» – сіли правильно за стіл
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
Як з явилася у галактиці сонячна система
Згідно з науковою теорією , сонце та планети народилися разом з газопилової
хмари. Під дією сили тяжіння хмара закручувалася і у центрі зародилася майбутня
зірка –сонце. Частинки хмари зіштовхувались
і зчеплювались. Так з'явилися планети сонячної системи. Все це відбувалося 5 мільярдів
років тому назад. Так виникла Сонячна система.
Інформація із бортового
компютера
Сонце - центральне небесне тіло сонячної системи.
Сонце – велика зірка, що випромінює світло і тепло. Світло летить
до землі 8 хв зі швидкістю 300 тис км/хв.
Діаметр сонця – 1329 млн км.
Сонце у 109 разів більше за Землю
Сонце – розпечена газова куля, температура на поверхні 6000оС
Відстань від Землі до Сонця 150 млн км
ПЛАНЕТА – космічне тіло,
кулеподібної форми, що рухається навколо
зірки і не випромінює світло.
2. Сонце - джерело світла і тепла на
Землі
Проблемне питання. Доведіть, що Сонце є джерелом світла і тепла для рослин і тварин.
3. Сонячна система.
У склад Сонячної системи входять девять великих планет планет зі своїми супутниками, а також декілька тисяч малих планет або астероїдів і безліч комет. Окрім цього у Сонячній системі
рухається безліч метеороїдів.
Демонстрація анімаційного слайду і інтерактивної картинки. Назвати планети і показати їх на таблиці.
Довести до свідомості учнів, що Сонце має гігантську масу порівняно з планетами
і завдяки цьому має величезну силу тяжіння, яка утримує біля себе планети і малі космічні тіла.
ІV. Закріплення
й узагальнення знань учнів.
1. Підсумкове слово вчителя.
От і закінчилась наша космічна подорож. Ви дізналися сьогодні дуже багато цікавого,
але давайте виберемо найголовніше.
Гра «Вірю - не вірю»
1. до складу Сонячної систеи входять 10 планет
2. найменша планета – це Меркурій.
3. Найбільша планета – гігант Юпітер
4. Найближча до Сонця планета – Венера
5. Марс є планетою на якій є життя.
2.Підрахунок балів , отриманих учнями за відповіді.
Прочитати параграф
П. с. письмово
VI. Підсумок уроку
* Прийом «Віршовані рядки» За порядком
усі планети Назве будь-який із нас: Раз — Меркурій, два — Венера, Три — Земля,4
— Марс. 5 — Юпітер, 6 — Сатурн, Сім — Уран, за ним — Нептун.
Немає коментарів:
Дописати коментар