Дата:
Біологія Клас: 7 Тема 1
Урок: 14
Тема: Молюски. Роль у
природі та значення в житті людини. Лабораторне дослідження будови черепашки (мушлі) черевоногих та
двостулкових молюсків
Мета: формувати знання про
молюски, пояснити роль молюсків у природі та значення в житті людини; розвивати
навички розпізнавання черепашок черевоногих та двостулкових молюсків;
виховувати бажання здобувати зоологічні знання, провадити краєзнавчий підхід у
вивченні тварин
Тип уроку: комбінований з
лабораторним дослідженням
Обладнання: таблиця
«Молюски», черепашки (мушлі) черевоногих та двостулкових молюсків, лінійка,
препарувальна голка
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього
завдання
Бесіда
1. Назвіть особливості зовнішнього вигляду
молюсків.
2. Які системи органів є у молюсків?
Охарактеризуйте їх.
3. Чим відрізняються між собою різні класи
молюсків?
ІІІ. Актуалізація й корекція опорних знань,
умінь й навичок
Запитання
від чомучки
1.
Чому
молюсків називають м’якунами?
2.
Чому
черевоногі молюски отримали таку назву?
3.
Чому
двостулкові молюски утворюють перлини? Перлина утворюється тоді, коли між стулкою черепашки й мантією молюска
потрапляє чужорідне тіло, наприклад піщинка або паразит. Мантія
охоплює це тіло,
утворюючи навколо нього мішечок, і починає
виділяти перламутр.
4.
Чому
беззубка не має головного мозку, а її нервова система простої будови? За
відсутністю голови.
5.
Чому
більшість сучасних головоногих втратили черепашку? З
удосконаленням реактивного руху черепашка поступово втратила своє значення.
ІV. Мотивація учіння
Що спільного між кальмаром і
космічною ракетою? Головоногі освоїли реактивний
рух. Вода закачується до мантійної порожнини крізь мантійну щілину, а потім
унаслідок скорочення мускулатури мантії з силою виштовхується через лійку.
Молюск при цьому пливе в напрямку, протилежному напрямкові води, яку він
виштовхує. Створені людиною ракети також рухаються реактивно, викидаючи
струмені газу.
V. Повідомлення теми і мети
уроку
VІ. Формування нових знань,
умінь й навичок (з розповідями учнів)



VІІ. Узагальнення і
систематизація знань, умінь і навичок
Лабораторна робата №9
Тема. Порівняння
та визначення черепашок молюсків.
Мета. Навчитися визначати молюсків за їх черепашками.
Обладнання та
матеріали: черепашки молюсків, лупа, лінійка.
Хід роботи 1. Розгляньте
молюсків (живі екземпляри, колекції, запропоновані малюнки).
![]() |
![]() |
![]() |
2. За допомогою
визначної картки визначте назви молюсків.
1.Черепашка не має стулок - 2
0. Черепашка з двох стулок - 5
2. Устя черепашки закрите кришечкою
- 4
0. Устя черепашки не закрите
кришечкою - 3
3. Черепашка, закручена в спіраль - Котушка рогова
0. Черепашка, закручена у вигляді башти - Ставковик
великий
4. Черепашка велика, понад 2,5 см
заввишки, з трьома поздовжніми смугами Калюжниця, або
Живородка
0. Черепашка маленька, до 1,5 см
заввишки – Бітинія

0. Черепашка овальна, довгасто-яйцевидна, з двома
стулками - 6
6. Черепашка овальна,
тонкостінна, верхівка не виступає над черепашкою. Зубів, борідок,
які з'єднують стулки, немає - Беззубка
0. Черепашка
витягнута, товстостінна, верхівка її виступає над черепашкою. Стулки черепашки
сполучені за допомогою замка - Перлівниця.
3. Розгляньте
черепашки двох молюсків. Встановіть ознаки подібності та відмінності.
Результати досліджень запишіть у таблицю "Порівняльна характеристика черепашок
молюсків".
Ознаки
|
Назва молюсків
|
|
Форма мушлі (черепашки)
|
||
Забарвлення мушлі -
зовнішній шар - внутрішній шар
|
||
Наявність річних кілець
|
||
Симетрія мушлі
|
4. У висновку вкажіть назви молюсків, які ви
визначили за їх черепашками.
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання
1. Вивчити
конспект
2. Підготувати
повідомлення про членистоногих.
ІХ. Підсумок уроку
Що вам сподобалося
на уроці? Як виникли запитання? Оцінювання роботи учнів.