Дата:
Хімія Клас: 7
Тема: 1 Урок: 14
Тема: Узагальнення
вивченого матеріалу
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про початкові
хімічні поняття; розвивати, пам’ять, логічне мислення; розвивати вміння встановлювати
причинно-наслідкові зв’язки та робити обґрунтовані висновки; виховувати
зосередженість, уважність під час виконання завдань
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань, умінь і
навичок
Обладнання: картки із завданнями для узагальнення
вивченого матеріалу по темі «
Початкові хімічні поняття »
Хід уроку
І. Організаційний
момент
ІІ. Узагальнення вивченого матеріалу по темі « Початкові хімічні поняття І»
Варіант № 1
Початковий рівень
1. З
наведеного переліку хімічного посуду та обладнання виберіть те, що необхідно
вам для нагрівання речовини: пробірка, колба, тримач, мірний циліндр, лійка,
ложка для спалювання речовин, спиртівка, шпатель, газовідвідна трубка,
сірники.
2. З
наведеного переліку слів і словосполучень випишіть речовини: вода,
залізо, ніж, вуглекислий
газ, срібна прикраса, , вугілля, склянка, нафта, олівець, айсберг, , тирса, папір,
алюмінієва ложка, цукор.
3. Виберіть
чисту речовину: морська вода, дистильована вода, річкова вода, йод, йодна
настойка, розчин цукру.
Середній рівень
1.3 наведеного
переліку випишіть окремо назви тіл і речовин: азот, алюмінієва
миска, графітовий стержень, цвях, алмаз, ваза, сніжинка, оцтова кислота,
пляшка з олією, мідь, кухонна сіль, кисень.
2.3 наведеного
переліку виберіть вирази, що не мають змісту: молекула кисню, молекула
повітря, п'ять молекул води, молекула хлору, молекула молока, молекула
цукру, молекула граніту.
3. Дано
суміш кухонної солі з піском і водою. Як з неї виділити кухонну сіль і пісок?
Достатній рівень
1. Укажіть,
які з перелічених нижче речовин є сумішами, а які - ні: цинк, яблучний сік,
попіл, зубна паста, газетний папір, повітря в лісі, йодна настоянка, лід з
дистильованої води, вуглекислий газ, залізобетон. Серед сумішей назвіть однорідні
та неоднорідні.
2. Запишіть
формули речовин, до складу яких входять:
А два
атоми Натрію та один атом Оксигену;
Б два
атоми Феруму, один атом Сульфуру, чотири атоми Оксигену.
3. Знайдіть
у періодичній системі хімічні елементи, які названі на честь країн, учених.
Запишіть їхні хімічні символи та назви.
Високий рівень
1. Мінерал
малахіт - блакитно-зеленого кольору. Він під час нагрівання перетворюється
на чорний порошок (СuО),
газ, що його містять газовані напої, та воду. Як ви гадаєте,
простою чи складною є вихідна речовина? Які хімічні елементи
входять до його складу?
2. 3 наведеного
переліку речовин випишіть окремо формули простих і складних
речовин: СuСІ2, S, О3,
Н2SО3, Nа2SО4,
С, СuО, NaОН, N2, НВг.
3. Відносна
атомна маса Алюмінію дорівнює 27. Обчисліть масу атома Алюмінію
в грамах, якщо маса атома Карбону становить 1,99 • 10-23г.
Варіант № 2
Початковий рівень
1. Запишіть
символ елемента, що є найпоширенішим у земній корі.
2. Запишіть
символи елементів: Оксигену, Гідрогену, Кальцію, Карбону, Феруму,
Бору.
3. Випишіть
металічні елементи, назви та символи яких розміщені в перших трьох
періодах.
Середній рівень
1. Дано суміш кухонної солі з піском і водою. Як з неї
виділити кухонну сіль і пісок?
2. Доведіть, що вода є хімічною сполукою, а не простою
речовиною.
3. Що легше - 2 атоми Гідрогену чи 5 атомів Гелію? У
скільки разів?
Достатній рівень
1. Знайдіть
у періодичній системі хімічні елементи, які названі на честь країн, учених.
Запишіть їхні хімічні символи та назви.
2. Ртуть
- це метал, так само, як і залізо, цинк, свинець. Укажіть характерну властивість
ртуті, що дозволяє використовувати її в термометрах.
3. Якими
способами і в якій послідовності можна розділити суміш кухонної солі,
тирси, піску, залізних ошурок? На яких властивостях речовин, що входять до
складу суміші, ґрунтується її розділення?
Високий рівень
1. Мінерал
малахіт - блакитно-зеленого кольору. Він під час нагрівання перетворюється
на чорний порошок (СuО),
газ, що його містять газовані напої, та воду. Як ви гадаєте,
простою чи складною є вихідна речовина? Які хімічні елементи
входять до його складу?
2. Сполука
містить йони К+, NН4+
і НРО42- в однаковій кількості. Складіть формулу
сполуки і знайдіть співвідношення у ній атомів елементів.
3. Що
означають записи: Са2+, ЗFе2+,
SО32-,SО32- ЗNO3- Н3РО4, 2NaОН,
5Н2О?
Відповідь обґрунтуйте.
Відповідь обґрунтуйте.
Варіант № 3
Початковий рівень
4. Знайдіть
у періодичній системі значення відносних атомних мас елементів Na, Не,
N. О й округліть їх до цілих чисел.
5. З
наведеного переліку речовин випишіть неметали: залізо, фосфор, мідь,золото,
азот, срібло, кисень, ртуть, цинк, водень.
Випишіть
металічні елементи, назви та символи яких розміщені в перших трьох
періодах.
Середній рівень
1. Знайдіть у періодичній системі елементи із зарядом
ядер атомів: +2, +6,+9, +15 і запишіть їхні хімічні символи. Що вам відомо про
ці елементи?
2.Випишіть із періодичної системи символи всіх елементів,
які починаються з літери К. Скільки існує таких елементів?
3.Чи може до складу молекули входити Гідроген масою:
А 0,5 а.о.м.; Б 2 а.о.м.; В 4 а.о.м.; Г 5,3 а.о.м.
Достатній рівень
1. Знайдіть
у періодичній системі хімічні елементи, які названі на честь країн, учених.
Запишіть їхні хімічні символи та назви.
2. Під
час згоряння парафінової свічки утворюються вуглекислий газ і вода Як ви
гадаєте, простою чи складною речовиною є парафін? Дайте пояснення.
3.
Число атомів Фосфору в
земній корі у п'ять разів перевищує число атомів Стронцію.
Якого елемента більше за масою й у скільки разів?
Високий рівень
1. Серед
усіх простих речовин за звичайних умов лише дві є рідинами. Назвіть ці
речовини, відповідні елементи і схарактеризуйте їхнє положення у періодичній системі.
2. Серед наведених йонів
назвіть ті, у яких кількість електронів перевищує кількість протонів: Li+ Са2+, Fе3+,
N3- , Na+ S2- , С4-
.
3. Сполука
містить йони К+, NН4+
і НРО42- в однаковій кількості. Складіть формулу
сполуки і знайдіть співвідношення у ній атомів елементів.
Варіант
№ 4
Початковий рівень
1. Укажіть
формули простих речовин: NaСl, Сl2, Н2,
НСl, СО, О2, СuО, Аl, Р4.
2. Прочитайте
формули: Na2О, FеСl2, Н2О,
СО2 НNО3,
Н2SО4, СаО. Яким речовинам
простим чи складним вони відповідають?
3. З
наведеного переліку речовин випишіть ті, які при кімнатній температурі перебувають
у рідкому стані: цукор, ртуть, парафін, спирт, кухонна сіль, крейда,
питна сода, вода, сірка.
Середній рівень
1. Виберіть, як позначається молекула кисню:
А О; Б 2О; В О2; Г 2О2
2. З наведеного переліку фізичних властивостей виберіть ті,
які характерні для алюмінію:
А добре розчинний у воді; Б має
металічний блиск;
В має чорний колір; Г проводить електричний струм;
Ґ піддається куванню; Д
теплопровідний.
3. Яку інформацію несе хімічна формула
гідроген сульфіду Н2S?
Достатній рівень
1. Що
означають записи: Аr(Р) = 31;
Аr(Nа) = 23;
ma(Ag) =
103 а.о.м; ma(Fе) = 56
а.о.м.?
2. Визначте
валентність елементів у сполуках: Сl2О7,
N2О5,
НF, Сг2О3,
СгО3 СrO, КСl, NH3, СН4.
3. Знайдіть
у періодичній системі хімічні елементи, які названі на честь країн, учених.
Запишіть їхні хімічні символи та назви.
Високий рівень
1. Відносна
атомна маса Алюмінію дорівнює 27. Обчисліть масу атома Алюмінію
в грамах, якщо маса атома Карбону становить 1,99 • 10'23г.
2. Що
означають такі вирази: О3, Сl2О7,
2Аl2О3,
4СuО, Н3РО4,
5NaСl, ЗО2?
Відповідь обґрунтуйте.
3. Розмістіть
елементи у порядку посилення металічного характеру:
А Мg, А1,
К, Na; Б Na, Rb, К, Li.
Відповідь
обґрунтуйте.
ІІІ. Повідомлення домашнього завдання
Скласти кросворд з теми «Початкові хімічні поняття»
ІV. Підсумок уроку
Що вам сподобалося на уроці? Як виникли запитання?
Оцінювання роботи учнів.
Немає коментарів:
Дописати коментар