Дата:
Біологія
Клас: 7 Тема 2 Урок: 30
Тема: Практична
робота № 3. Визначення особливостей зовнішньої будови хребетних
тварин у зв’язку з пристосуванням до різних умов існування
Мета:
формувати знання про пристосування хребетних тварин до різних умов існування,
ознайомити учнів з особливостями
будови організму, що є необхідною умовою для існування у певному
мсередовищі; розвивати вміння виявляти приклади пристосувань до різних умов
існування; провадити краєзнавчий підхід у вивченні тварин, виховувати бажання
здобувати зоологічні знання
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок
Обладнання:
таблиці
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Актуалізація й корекція опорних
знань, умінь й навичок
Бесіда
1. Середовище існування – це
(Середовище існування - це сукупність
умов, у яких живуть особини, їхні популяції й угруповання організмів різних
видів).
2. Які класи тварин належать
до хребетних?
3. Які середовища існування
тварин ви знаєте?
4. Які особливості водного
середовища?
5. Які особливості
наземно-повітряного середовища?
6. Які особливості ґрунту,
як середовища існування?
7. Які особливості живого
організму як середовища існування?
8. Які пристосовання тварини до особливостей середовищ ви знаєте?
ІV. Мотивація учіння
Чи можна за особливостями
будови тіла дізнатися де проживає тварина? Як це визначити? На що звернути
увагу? Чому тварини різних середовищ існування
відрізняються між собою? Це ми сьогодні з’ясуємо.
V. Повідомлення теми і мети уроку
VІ. Застосування нових знань, умінь й навичок
Виконання практичної
роботи
Тема: Практична робота № 3. Визначення
особливостей зовнішньої будови хребетних тварин у зв’язку з пристосуванням до
різних умов існування
Мета: закріпити знання про будову хребетних тварин; виявити приклади пристосувань до різних умов існування.
Обладнання й
матеріали: таблиці, рисунки, підручник.
ХІД РОБОТИ:
1. Заповнити
таблицю «СЕРЕДОВИЩА ІСНУВАННЯ ТВАРИН»
Середовище Умови
|
Водне
|
Наземно- повітряне
|
Ґрунтове
|
В інших організмах
|
Щільність (значна,
незначна)
|
значна
|
незначна
|
значна
|
значна
|
Відносний вміст
кисню (більший, менший, немає)
|
Менший
|
більший
|
менший
|
немає
|
Ступінь освітленості
(незначна, значна, немає)
|
незначна
|
значна
|
майже
немає
|
немає
|
Коливання
температури (значні, незначні)
|
незначні
|
значні
|
незначні
|
незначні
|
Відносна кількість
води (більша, менша)
|
Більша
|
менша
|
менша
|
менша
|
2. Розподіліть пристосування тварин відповідно до
різних умов існування
1) Наземно-повітряне:
2) Водне:
3) Грунтове:
-
Тварини часто активні вночі, а в період
посухи можуть впадати в діапаузу
-
Тварини відкладають багато жиру на безводний
період, а потім жир окислюється до води
-
Тварини мають крила
-
Тварини збільшили питому поверхню тіла для
забезпечення плавучості
-
Тварини мають обтічну форму тіла та добре
розвинені органи руху
-
Тварини мають плоскі передні кінцівки з міцними
кігтями, вивернуті назовні подібно до двох лопат
-
Тварини мають овальне тіло з короткою шиєю і
коносоподібною головою
-
Тварини мають крихітні очі, тому зір поганий
-
Тварини мають перетинки між пальцями
-
Тварини мають ласти
-
Більшість тварин цього середовища мають добре розвинені
органи зору.
3. Розподіліть
тварини відповідно до середовища існування
1) Наземно-повітряне
–
2) Водне –
3) Грунтове –
Кріт, ведмідь, дельфін,
землерийка, кит, польова миша, бобер, кажан, сліпак, антилопа, кінь, видра,
зебра.
4.
У висновку опишіть особливостей зовнішньої будови хребетних тварин у
зв’язку з пристосуванням до різних умов існування
ВИСНОВОК:
Тварини опанували різні середовища життя. Пристосувалися
до різних умов існування, завдяки особливостям зовнішньої будови.
VІІ. Повідомлення
домашнього завдання
Прочитати
§
VІІІ. Підсумок уроку
Що
вам сподобалося на уроці? Які виникли запитання? Оцінювання роботи учнів.
Немає коментарів:
Дописати коментар