Дата:
Хімія
Клас: 7 Тема: 2 Урок: 23
Тема.
Практична робота 2. Дослідження фізичних і хімічних явищ
Мета:
продовжити формування навичок роботи з хімічними речовинами й лабораторним
устаткуванням; перевірити знання техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії;
поглибити знання про фізичні й хімічні явища, умови їх протікання, ознаки
хімічних реакцій; експериментально визначити рівень засвоєння знань про хімічні реакції; виховувати вміння самостійно
оцінювати свої знання, підтримувати потяг до дослідницької діяльності
Тип
уроку: практичне застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання: пробірки, нагрівальний
прилад, пробіркотримач, предметне скло, кристалічний натрій хлорид, гранули цинку; розчини
хлоридної кислоти, аргентум нітрату, калій перманганату, ферум(П) сульфату із
сульфатною кислотою.
ХІД УРОКУ
I Організація класу
II.Повторення правил техніки безпеки в кабінеті хімії, під час проведення хімічного експерименту, інструктаж перед початком практичної роботи
III. Тестові завдання за варіантами
Варіант І
1.Явища,
під час яких відбувається зміна речовини, називаються:
а) хімічними; б) фізичними; в) історичними.
а) хімічними; б) фізичними; в) історичними.
2. З наведених явищ виберіть хімічні:
а)
горіння іменинних свічок; б)
утворення іржі на цвяхах; в) кипіння води.
3.3 наведеного
переліку виберіть складні речовини:
а)К2; б)K2SO3 в)СuS; г)Fе; Д) H2Se.
а)К2; б)K2SO3 в)СuS; г)Fе; Д) H2Se.
4.Відносна
молекулярна маса молекули К2SОз дорівнює:
а) 87; 6)126; в) 158.
5.Масова частка Калію в молекулі К28Оз
дорівнює:
а) 24,6%; 6)49,4%;
в) 20,2%.
Варіант
II
1.
Суміші відрізняються від хімічних сполук:
а)
складом; б) агрегатним станом; в) кольором.
2. З наведених явищ виберіть хімічні:
а) горіння ялинкової гірлянди; б) утворення інею; в) скисання молока.
3.3 наведеного переліку виберіть
складні речовини:
а)КМпО4; б)Сu; в)КаОН;г)Н2; Д>СОз. 4.Відносна молекулярна маса молекули
КМ11О4 дорівнює:
а) 158; 6)126;
в) ПО.
5. Масова частка Калію в молекулі КМпО4
дорівнює:
а) 49,4%; 6)24,6%; в)
34,8%.
Ключі
Варіант
1:1 — а;
2 — а, £, 3 —тївя4 — б; 5 — б.
Варіант
II: 1 — а; 2 — Ф &3 — а; 4 — б; 5 — в.
ПРАКТИЧНА РОБОТА №2 ДОСЛІДЖЕННЯ ФІЗИЧНИХ І
ХІМІЧНИХ ЯВИЩ
Мета: навчитися здійснювати
фізичні і хімічні перетворення, виявляти та описувати їх зовнішні прояви.
Обладнання та
матеріали: штатив
з пробірками, нагрівач, тримс'іч для пробірок, сірники, шпатель (ложка), скляна паличка,
мідний купорос (Си8О4 • 5Н„О), чашка порцелянова, залізо - ошурки
(Ге), або залізний цвях, вода.
ХІД
РОБОТИ
Послідовність
дій
|
Завдання,запитання
|
Спостереження, відповідь, рівняння реакції
|
Дослід
1
|
||
1 За
допомогою ложки (шпателя) покладіть трохи кристаликів мідного купоросу в пробірку.
Добавте 2 мл води (шар у 2-3 см). Перемішайте вміст пробірки скляною
паличкою до повного розчинення речовини.
|
Опишіть спостереження. Чи відбулося перетворення мідного купоросу
на іншу речовину?
Фізичним (Ф) чи хімічним (X) є цс перетворення? Позначте його відповідною літерою.
|
|
|
||
|
||
|
||
|
||
|
||
|
||
|
||
|
||
|
IІІ. Повідомлення домашнього завдання
Прочитати §
Повторити тему
IV. Підсумок уроку
Що вам сподобалося
на уроці? Якi виникли запитання? Оцінювання роботи учнів.
2. Половину розчину перелийте у порцелянову чашку.
Запаліть нагрівач. Візьміть
чашку пробіркотримачем
за верхню частину і обережно нагрівайте полум'ям
до виділення ' ;;г?чину перших кристаликів речовини.
|
Опишіть
спостереження. Порівняйте кристали з мідним купоросом за кольором. Чи утворилася інша речовина? Фізичним (Ф)
чи хімічним (X) є процес?
|
2. Продовжте
|
перемішування
|
||
розчину до повної
|
||
зміни кольору.
|
||
Як змінюється
|
||
забарвлення розчину?
|
||
Фізичним чи хімічним
|
||
є процес? Вкажіть
|
||
ознаки.
|
||
3. Перенесіть краплю
|
||
розчину скляною
|
||
3. Випарте розчин досуха і продовжте нагрівати твердий
залишок до появи змін.
|
Опишіть
спостереження. Фізичним
(Ф) чи хімічним
(X)
є процес?
|
паличкою на
|
предметне скельце,
|
||
закріплене у пробіркотримач.
|
||
|
||
|
||
|
||
|
||
4. Обережно випарте
|
||
розчин до появи
|
||
Під час досліду відбува.1
|
шся такі фізичні явища:
|
перших кристалів,
|
|
тримаючи скельце над
|
|
Хімічна реакція відбулася (чи ні) на етапі
,
|
||
про що свідчить (вкажіть ознаку)
|
||
|
|
|
Дослід 2
|
||
. У пробірку із другою частиною
розчину добавте кілька залізних ошурків або внесіть залізний цвях. Перемішайте скляною
паличкою.
|
Якого
кольору набуває поверхня
заліза? Який метал
має такий колір?
|
|
Який колір має
|
||
твердий залишок?
|
||
Порівняйте його з
|
||
мідним купоросом.
|
||
Про що свідчать зміни?
|
||
|
||
|
Немає коментарів:
Дописати коментар