Дата:
Біологія
Клас: 7 Тема 2 Урок:
47
Тема: Розмноження та його значення. Форми розмноження тварин. Статеві
клітини та запліднення. Розвиток тварин (з перетворенням та без перетворення).
Періоди та тривалість життя тварин.
Мета:
формувати уявлення про форми розмноження тварин та його значення, розглянути
будову статевих клітин; формувати уявлення про розвиток тварин, його типи,
розвивати уяву, пам'ять, критичне мислення, увагу, пам’ять пізнавальний
інтерес; виховувати бажання здобувати зоологічні знання
Обладнання
і матеріали: таблиці «Розмноження тварин», відео- фрагменти регенерації тварин
та їхнього розмноження
Тип уроку:
засвоєння нових знань
Хід уроку
Така бридка гусінь усе їсть
і їсть листя,
щоб метеликом колись
стати...
І. Організаційний момент
Розминка
«Епіграф»: прочитайте уривок хоку, висловіть свої думки.
ІІ i III. Перевірка д\з та актуалізація й корекція опорних знань, умінь й навичок
Дайте відповіді на
запитання:
1. Чим схожа і чим
відрізняється будова головного мозку кісткових риб і амфібій? У риб і амфібій за розміром переважає
середній мозок. У риб передній мозок
невеликий, добре розвинений проміжний мозок і мозочок, а у амфібій передній
мозок у них розвинений добре і поділений на дві півкулі з давньою корою, проте
слабо розвинений мозочок.
2. Чим схожа і чим
відрізняється будова головного мозку рептилій і птахів? Передній мозок має півкулі, на поверхні якого є кора із сірої
речовини.У птахів збільшений середній мозок і мозочок.
3. У яких хребетних
тварин найрозвиненіший мозочок? З чим це пов'язано? У риб, птахів та ссавців. Пов'язано з рухливим способом життя.
4. Як побудована
нервова система у кишковопорожнинних тварин? Нервові клітини зірчастої форми, які рівномірно розподілені поміж
епітеліально-м'язових клітин.
5. Які
рефлекси переважають у комах?
За рахунок розвитку центральної нервової системи і органів чуття
членистоногі, особливо комахи, здатні до дуже складних рефлексів. Проте у них
переважна кількість рефлексів є безумовними, а навчання, що пов'язане з
формуванням умовних рефлексів, майже відсутнє.
2. Повідомлення учнів
про нервову систему тварин.
ІV.
Мотивація учіння
Прийом
«Здивуй! Зацікав!».
У природі є цікаве явище - неотенія. Це здатність
розмножуватись на личинковій стадії. Деякі тварини можуть розмножуватись на
стадії личинки. Таку тварину можна бачити в наших акваріумах. Це аксолотлі,
личинки амбістоми - хвостатої амфібії.
Морська зірка може утворити нове тіло з одного
свого променя.
Найменша тривалість вагітності спостерігається в
сірого хом'ячка: 1113 днів, а найбільша у слонів - 1,5 року та китів - 2 роки.
Цікаво, як впливає на розвиток організму
середовище. На розвиток пуголовка впливає температура води. Що вода тепліша, то
розвиток відбувається швидше. З яєць, відкладених самкою крокодила, можуть
вилупитись як самочки, так і самці залежно від температури навколишнього
середовища. Якщо вона до 30 градусів - будуть самки, вище 30 - самці.
V.
Повідомлення теми і мети уроку
VІ.
Формування нових знань, умінь й навичок
Розмноження — де здатність живих організмів
відтворювати собі подібних, збільшуючи при цьому кількість особин свого виду.
Біологічне значення: забезпечує існування виду
протягом багатьох тисячоліть, сприяє збільшенню чисельності особин виду,
їхньому розселенню на нових територіях.
Нестатеве розмноження від материнської особини відокремлюється частина її тіла або
особина ділиться на дві чи більшу кількість частин, кожна з яких розвивається у
самостійну особину (властиве переважно нижчим тваринам).
Поділ, або фрагментація Поділ полягає в тому, що материнська особина ділиться на дві більш-менш
однакові частини, кожна з яких стає новим організмом
Брунькування На
тілі материнської особини утворюється виріст — брунька, поступово ця брунька
набуває форми й будови дорослої тварини, після відділення (відбруньковування)
від материнського організму нова особина починає самостійне життя
Статеве розмноження При
статевому розмноженні жіночий організм виробляє яйцеклітини, а чоловічий —
сперматозоїди, статеві клітини зливаються у процесі запліднення і таким чином
утворюється зигота. Деяким тваринам (що, як правило, мешкають у воді)
притаманне зовнішнє запліднення (яйцеклітини і сперматозоїди виділяються у
воду, де й відбувається їх злиття). Іншим тваринам властиве внутрішнє
запліднення (сперматозоїди вводяться в статеві шляхи самки, де й відбувається
запліднення яйцеклітини)
Гермафродитизм у
процесі запліднення зливаються жіноча і чоловіча статеві клітини одного
організму і в результаті утворюється зигота
Роздільностатевість у
процесі запліднення зливаються жіноча і чоловіча статеві клітини двох організмів,
в результаті утворюється зигота
Партеногненез Яйцеклітина
розвивається в дочірню особину без запліднення сперматозоїдом
Поліембронія Розвиток
кількох зародків з однієї заплідненої яйцеклітини
Способи
розмноження й запліднення тварин.
Кишковопорожнинні тварини (звичайна гідри) Розмноження статеве (запліднення зовнішнє)
і нестатеве (брунькуванням).
Гермафродити
Плоскі черви Розмноження
статеве (запліднення внутрішнє) і нестатеве
(поділ тіла). Переважно гермафродити
Круглі черви Розмноження
статеве (запліднення внутрішнє)
Багатощетинкові кільчасті черви (нереїс) Розмноження статеве (запліднення зовнішнє),
нестатеве (поділ або брунькування). Роздільностатеві
Малощетинкові кільчасті черви (дощовий черв'як) Розмноження тільки статеве (запліднення
внутрішнє). Гермафродити
Членистоногі Розмноження
тільки статеве (запліднення внутрішнє). Зустрічається явище патогенезу.
Роздільностатеві
Черевоногі молюски Розмноження
тільки статеве (запліднення внутрішнє). Гермафродити
двостулкові і головоногі молюски Розмноження тільки статеве (запліднення
внутрішнє). Роздільностатеві
Риби Розмноження
тільки статеве (запліднення зовнішнє). Роздільностатеві
Амфібії Розмноження
тільки статеве (запліднення внутрішнє). Роздільностатеві
Плазуни, птахи, ссавці Розмноження тільки статеве (запліднення внутрішнє).
Роздільностатеві
Біологічне значення розвитку: забезпечення
неперервність поколінь (існування видів та життя); у багатоклітинних організмів
з клітини завдяки диференціації клітин формуються тканини та органи.
Періоди
життя після народження.
У безхребетних тварин з непрямим розвитком
виділяють личинковий період і період статевої зрілості; у птахів - стадію
пташеняти, яке ще не здатне літати, і стадію дорослого статевозрілого птаха; у
ссавців розрізняють новонародженість (як
правило перші дні або тижні життя), молочний період (період годування молоком
матері), дозрівання (триває до статевої зрілості), зрілість (розквіт
функціональної діяльності тварин), старіння (функції організму поступово
згасають).
Перетворення — це процес, в результаті якого в
організмі формуються ознаки дорослої тварини.
Розрізняють два типи постембріонального розвитку:
• прямий (без перетворення; з яйцевих оболонок або
з тіла матері виходить організм невеликих розмірів, який здатен самостійно
існувати й активно харчуватися; у ньому закладені всі основні органи, які
властиві дорослій тварині; розвиток зводиться в основному до росту і статевого
дозрівання у гідри, війчастих та малощетинкових
червів, дафнії, річкових раків, черевоногих і головоногих молюсків, акул,
каракурта, змії, птаха, ведмедя.
• непрямий (з перетворенням, з яйця, або з тіла
матері, виходить личинка, яка відрізняється від дорослого організму будовою і
способом життя; вона активно харчується і росте; розвиток личинки в дорослу
особину пов'язаний з перетворенням у плоских, круглих, багатощетинкових червів,
більшості молюсків, комах, ланцетників, кісткових риб, амфібій.
Непрямий розвиток з неповним перетворенням у комах
(клопи, бабки, таргани, прямокрилі. воші) має три фази - яйця, личинки та
дорослої комахи. Непрямий розвиток з повним перетворенням у комах (метелики,
жуки, перетинчастокрилі, блохи тощо) має чотири фази - яйця, личинки, лялечки
(відбуваються зміни будови) та дорослої комахи.
Біологічні функції (спрямованих на забезпечення
існування виду) личинки:
• живильна (споживання твариною найбільше поживних речовин);
• раціональне використання ресурсів (різні фази
розвитку можуть бути розділені просторово і за способом та об'єктами живлення);
• розселення на значні відстані для поширення виду
(активне чи пасивне за допомогою течій, вітру, інших організмів).
Регенерація
у тварин - відновлення
втрачених або пошкоджених органів, а також відновлення цілого організму з його
частини. Кишковопорожнинні організм
може бути відновлений з 1/200 його частини
Плоскі черви у
деяких плоских червів — з 1/100
Кільчасті черви якщо
розрізати навпіл дощового черв'яка, то тільки його передня частина може
відновити відсутню, тоді як задня частина загине
Ракоподібні у
крабів і раків на місці втраченої клішні через деякий час відростає нова
Комахи Коники
у разі небезпеки можуть відкидати ногу, замість якої може відрости нова
Земноводні хвостаті
амфібії — тритони — ще здатні відновлювати втрачені ноги
Плазуни деякі
ящірки у разі небезпеки відкидають хвіст, замість якого відростає новий
Птахи відновлення
покривів тіла — пір'я, ділянок шкіри, кісток скелета, які зростаються після
переломів
Ссавці відновлення
покривів тіла — ділянок шкіри (при пораненнях або опіках), кігтів або нігтів,
волосяного покриву, кісток скелета, які зростаються після переломів
Спеціальні методи визначення віку – кільця на мушлі
в молюсків, річні зони росту на лусках риб та кістках деяких хребетних тварин,
за ступенем стирання зубів, або змінами структури кісток у ссавців, по
забарвленню оперення у деяких тварин.
Тривалість
життя різних тварин.
Кишковопорожнинні звичайна
гідри живе біля чотирьох років
Кільчасті черви дощовий
черв'як до 10 років, медична п'явка більше 20
Молюски двостулкові
молюски живуть 200-300 років
Комахи плодова
муха (дрозофіла) — в залежності від температури утримання від 50 до 230 діб,
доросла стадія одноденки до трьох діб
риби рибки-гамбузія
живе в акваріумі до 3-х років, а звичайний сом — до 60
Земноводні Вогняна
саламандри живе до 17 років
Плазуни нільський
крокодил близько 70, галапагоська черепаха — до 180 років
Птахи колібрі
доживають до віку 8 років, сизі голуби до 35, лебеді до 70 років, а грифи майже
до 120
Ссавці Гризуни
миші до 4-х років, мавпи шимпанзе до 75
років, слони до 86 років, синій кит до 80—90 р
VІІ. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок
1. Перегляд відеофрагментів про регенерацію та
розмноження тварин.
2. Схематичний малюнок статевих клітин (учні
малюють статеві клітини в зошиті, підписують основні частини у сперматозоїда -
головку, шийку, хвостик та ядро; у яйцеклітини - ядро, білкову, жовткову та
зовнішню оболонки).
3. Складання «Грона» «Способи розмноження тварин»
(на схемі вказуються способи та приклади тварин).
4. Складання опорної схеми «Ріст тварин»
(зазначити тварин з обмеженим та необмеженим ростом, періодичним і
безперервним).
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання
1. Вивчити конспект
2. Підготувати міні-проект.
ІХ. Підсумок уроку
Що
вам сподобалося на уроці? Як виникли запитання? Оцінювання роботи учнів.
Немає коментарів:
Дописати коментар