Дата:
Природознавство Клас: 5
Тема: Урок: 25
Тема: Відмінності між зорями.
Міжзоряний простір
Мета: ознайомити учнів із поняттям космічний простір,
міжзоряний простір, пояснити з чого складається міжзоряний простір; навчити
учнів самостійно відшуковувати необхідну інформацію у додатковій літературі;
формувати вміння та навики учнів аналізувати, робити висновки, навчити учнів
застосовувати набуті знання з теми в повсякденному житті; виховувати в учнів
почуття величі за світ в якому живе людство
Тип уроку: комбінований урок
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка д\з та актуалізація опорних знань
1. Скільки сузір’їв нараховують сучасні астрономи?
а) 64 сузір’я; б) 88 сузір’їв; в) 108 сузір’їв.
2. Які зузір’я відносять до сузір’їв Зодіаку?
а) 12 сузір’їв, що носять назви звірів і птахів;
б) 12 сузір’їв Зодіаку, розташованих уздовж видимого шляху
Сонця небосхилом;
в) 12 перших сузір’їв, які були виділені на небосхилі і
отримали назви тварин
ІV.
Мотивація навчальної діяльності
Наша
Галактика — це велетенський зоряний острів, до складу якого входить Сонце.
Переважна більшість зір Галактики, а їх за сучасними оцінками налічується понад
200 млрд., сконцентрована в
плоскому диску, що його ми бачимо на небі як світну смугу Чумацького Шляху.
V.
Повідомлення теми і мети уроку
Що ж являють собою зорі? Про це
дізнаємося на уроці.
VІ.
Формування нових знань, умінь і навичок
Природа міжзоряного середовища привертала увагу астрономів і
вчених протягом століть. Сам термін "Міжзоряний простір" вперше був
використаний Ф. Беконом в 1626 р.. "О, Небеса між зірками, вони мають так
багато спільного із зірками, обертаючись (навколо Землі) також як будь-яка інша
зірка". Пізніше натурфілософ Роберт Бойль в 1674 р. заперечував:
"Міжзоряна область небес, як вважають деякі сучасні епікурейці, повинна
бути порожньою ".
МІЖЗОРЯНЕ СЕРЕДОВИЩЕ — матеріальне середовище, що заповнює
простір між зорями, які належать одній галактиці.
Поблизу меж галактик воно переходить у міжгалактичне
середовище, поблизу зір — у міжпланетне середовище. Міжзоряне середовище
складається з міжзоряних пилу та газу, космічного проміння, міжзоряного
магнітного поля та квантів.
Простір у Сонячній системі називають міжпланетним простором,
який переходить у міжзоряний простір. Вакуум космосу насправді не є порожнім,
він де-не-де заповнений декількома десятками типів органічних молекул,
знайдених за допомогою мікрохвильової спектроскопії, реліктовим
випромінюванням, що лишилося після Великого Вибуху, та космічними променями, в
яких містяться іонізовані атомні ядра та різні субатомні частинки. Також є газ,
плазма, пил, невеличкі метеори та космічне сміття (матеріали, що лишилися від
попередньої діяльності людини на орбіті).
Космі чний про стір або «ко смос» — це відносно порожні
ділянки Всесвіту, що лежать поза межами атмосфер небесних тіл. Всупереч
розповсюдженій думці, космос не є повністю порожнім, в ньому існує дуже низька
густина деяких часток (переважно — водень), а також — електромагнітне
випромінювання..
IV. Закріплення і узагальнення знань
Запитання
1. Що таке «космос»?
2. Чим заповнений простір між зорями, планетами?
3. З чого складається міжзоряний простір?
VII. Повідомлення домашнього
завдання:
1.
Вивчити параграф
2.
П.
с. письмово
3. Намалювати малюнок «Як я уявляю
космос?»
VІІI. Підсумки уроку
Обговорення результатів уроку
Оцінювання роботи учнів.
Немає коментарів:
Дописати коментар