Природознавство Клас: 5 Тема: 3
Урок: 33 Дата:
Тема. Форма і розміри Землі.
Внутрішня будова Землі
Мета: сформувати уявлення про форму і розміри Землі.
Пояснити причини зміни дня і ночі. Розвивати уміння користуватися глобусом,
атласом, картою. Формувати науковий світогляд.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних
знань
- Що входить до складу Сонячної
системи?
- Які планети називають
планетами земної групи?
- На яких планетах найменша і
на яких найбільша тривалість доби? З чим це пов’язано?
- На якому місці за
віддаленістю від Сонця перебуває Земля?
ІІІ. Мотивація навчання
школярів.
Прийом «Проблемне питання»
З давніх-давен, намагаючись пояснити
влаштування Світу, людство прагнуло дізнатися про внутрішню будову Землі. Давні
греки «оселили» в земних глибинах бога вогню Гефеста, а давні римляни —
Вулкана. Вчені Середньовіччя висловлювали припущення про те, що надра Землі
заповнені водою або вогнем. А відомий французький письменник Жуль Верн
відправив своїх героїв до центру Землі, і їхня мандрівка булла для читачів не
менш захоплюючою, ніж подорож навколо світу або на Місяць. Що ж керувало людьми
в їх прагненні розкрити таємниці надр? Чи тільки цікавість, а чи певна мета?
Для чого людству потрібно було знати, як саме влаштована Земля?
IV.Повідомлення теми і мети
та завдання уроку
V. Формування нових знань, умінь і
навичок
Розгорнутий план етапу
1. Навіщо людству потрібно знати про внутрішню будову Землі?
Записати варіанти на дошці.
2. Внутрішня будова Землі.
• З яких основних шарів складається наша
планета?
• Чим різняться ці шари між собою?
• Які головні особливості ядра? мантії?
земної кори?
3. Способи вивчення внутрішньої будови Землі.
Уч и т е л_ь. В який спосіб учені вивчають
надра Землі? На допомогу їм приходять надглибокі свердловини. Однак навіть
найглибші з них ще не досягли 15 кілометрів. Під час їх буріння виникає багато
труднощів: з’ясовано, що кожні 33 м вглиб Землі температура підвищується на 1
°С, збільшується також тиск, складно виймати з надр зразки гірських порід.
Імовірно, що ще довго довелося б ученим будувати гіпотези щодо підземних
багатств Плутона, якби їм не допомогла наука геофізика. З її допомогою можна
«прослуховувати» нашу планету спеціальними приладами — сейсмографами. Сейсмічні
хвилі поширюються в глибинах Землі з неоднаковою швидкістю, що свідчить про
неоднорідність земних шарів.
3. Розповідь учителя з демонстрацією
глобуса.
Середній
діаметр Землі дорівнює 12 750 км, а довжина її кола складає 40 000 км. Чи
можемо ми стверджувати, що наша планета — куля? Уточнення розмірів Землі
дозволило з’ясувати, що середній екваторіальний радіус довший за половину
земної осі на 21,4 км. Неоднакові й радіуси, що лежать в екваторіальній
площині, різниця між ними становить 213 км. Полярні напівосі також не рівні:
південна наппіввісь коротша за північну приблизно на 100 км. Потрібно також
урахувати, що поверхня нашої планети не є ідеально рівною. Тому форму Землі
вчені назвали геоїд («землеподібний»).
4. Прийом «Творча лабораторія» (робота в парах)
Завдання. Уявіть собі, що ви проводите геофізичні дослідження. Один
учень перебуває на суші, інший — у батискафі на дні океану. Визначте, крізь які
шари проходитимуть сейсмічні хвилі, відправлені вашими приладами. Замалюйте їх.
Розкажіть своєму сусіду по парті про свої відкриття. Виділіть загальне і
відмінне в будові материкової та океанічної земної кори.
VІ. Закріплення і узагальнення знань
1. Прийом «Мікрофон»
Пропоную одне з понять, вивчених на уроці;
учні, передаючи умовний мікрофон по ланцюжку, називають ознаки або
характеристики, що пов’язані з ним.
2. Прийом «Географічний крос»
Доповніть фрази письмово.
• Літосфера включає...
• Імовірно, ядро складається з...
3. Виконання
практичних завдань (у групах):
-
робота з глобусом;
-
робота з телурієм;
Скарбничка знань
Чи справді Земля кругла?
Виявляється, в сучасну
добу розвитку природничих наук стверджувальна відповідь буде вже не зовсім
точною. Так само можна говорити, що і яблуко кругле. Хоча насправді
круглим воно ніколи не
буває. Сучасні розрахунки вказують на те, що форма Землі не куляста, а радше
овальна. Так її екваторіальний радіус становить 6 378 км, а полярний радіус — 6
356 км.
Практичне заняття
Знаходження географічних
об’єктів на глобусі
Завдання 1. Покажіть на
глобусі лінію екватора. На які півкулі екватор ділить Землю? У якій півкулі
розташована Україна?
Завдання 2. Які назви
мають полюси Землі? Покажіть їх на глобусі.
Завдання 3. Назвіть і
покажіть на глобусі материки. Який материк найменший за площею? У якій півкулі
відносно екватора він розташований?
Завдання 4. Покажіть на
глобусі паралелі та меридіани. Що це за лінм? Для чого їх нанесено?
VІІ. Підсумок уроку
Прийом «Прес-конференція»
Підбиття підсумків уроку, обговорення,
наскільки повно було виконано завдання уроку, в якому напрямі планується
подальша робота.
VІІI. Домашнє завдання
• Опрацювати параграф підручника.
• Намалювати в зошиті схематичний переріз
внутрішньої будови Землі.
• Скласти п’ять запитань, пов’язаних з
базовими поняттями уроку.
Немає коментарів:
Дописати коментар