Дата:
Хімія Клас:
7 Тема: 2 Урок: 17
Тема: Визначення валентності елементів за
формулами бінарних сполук
Мета: формувати поняття учнів про валентність;
розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення; розвивати вміння визначати валентність елементів за формулами бінарних
сполук; визначати вищу і нижчу валентність хімічних елементів за періодичною системою; виховувати бажання
здобувати хiмічні знання
Тип уроку: комбінований
Обладнання:
періодична система хімічних елементів
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка д/з
1. Визнач валентність
атомів елементів у таких сполуках: а) РbО, РbО2, Р2О3, SiO2;
б) НВr, H2S, PH3, SiH4.
2. Визнач валентність
атомів елементів: а) у сполуках із Хлором, знаючи, що він
одновалентний: CuCl2, KCl,
FeCl3, CCl4, ZnCl2, PCl5; б) у сполуках із Сульфуром,
знаючи, що він
двовалентний: MgS, Na2S, CuS, Cu2S, Al2S3, ZnS.
ІІІ. Актуалізація й корекція опорних знань, умінь
й навичок
Бесіда
1)
Що таке
валентність?
2)
Скільки є груп в
періодичній системі хімічних елементів?
3)
Які основні рекомендації
щодо складання формул ви знаєте?
ІV. Мотивація учіння
Первісні тільця речей у
зв'язки випадкові вступають,
Так між собою гуртуються
й так, аж утворять, нарешті,
Злуки такі, що великим
речам дають поштовх постійно:
Морю, землі, небесам і
всілякого роду тваринам.
З поеми
Тіта
Лукреція
Кара «Про природу речей»
Поясніть з огляду вивченого
ці поетичні рядки.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
V. Формування нових знань, умінь й
навичок
За
одиницю валентності було взято валентність атома Гідрогену.
Найвище значення валентності
хімічних елементів - VIII.
Існують
хімічні елементи зі сталою і змінною валентністю.
Максимальне
значення валентності елемента збігається з номером групи періодичної системи, у якій він
розміщений. Винятки -
Нітроген, Оксиген і Флуор.
Значення
валентності неметалічного елемента у сполуці з Гідрогеном або металічним елементом дорівнює
різниці між числом VIII і номером відповідної
групи.
У
формулах бінарних сполук символ металічного елемента записують першим.
Символ
Оксигену у формулах бінарних сполук записують другим, за винятком сполуки з
Флуором.
Сумарна
валентність усіх атомів одного елемента дорівнює сумарній валентності всіх атомів
іншого елемента.
Для визначення валентності
елементів можна використовувати періодичну систему. Для цього скористаймося
такими рекомендаціями:
·
для атомів
елементів І, ІІ, ІІІ груп головної підгрупи валентність завжди дорівнює номеру
групи;
·
для атомів
елементів ІV, V, VI, VII головної підгрупи найбільша валентність у сполуках з
Оксисеном дорівнює номеру групи;
·
для атомів
елементів IV, V, VI, VII груп головної підгрупи валентність у сполуках з
Гідрогеном дорівнює 8 мінус номер групи;
·
для атомів
елементів із змінною валентністю валентність указується в дужках поряд з назвою
або хімічним символом елемента;
·
валентність
можна розрахувати за валентністю атома з відомою валентністю в бінарних
сполуках.
VІІ. Узагальнення і систематизація
знань, умінь і навичок
1.Склади формули бінарних сполук
Нітрогену, Оксигену, Флу-ору з Кальцієм.
2. Склади формули бінарних
сполук з Оксигеном, у яких значення валентності Літію, Магнію, Бору, Карбону максимальні.
3. Визнач валентність атомів
хімічних елементів за формулами сполук: РН3, Аu2О3, SіН4, Аg2О.
4. З наведеного переліку
випиши хімічні формули сполук, у яких атоми металічних елементів двовалентні: МnО, МnО2, FеО, Fе2О3,
СrО3, СаН2.
5. Склади формули бінарних сполук одно-, дво- і
тривалентних металічних елементів з Флуором.
6. Знайди закономірності в
послідовностях формул: а) N2O, NO, N2О3, NO2; б) SіН4, РН3, Н2Sе, НР.
7. Склади схеми визначення
валентності елементів за формулами бінарних сполук та розв'язку зворотної задачі для випадків, коли:
а) значення валентностей хімічних елементів, які
входять до складу сполуки, однакові;
б) значення валентності одного елемента націло
ділиться на значення валентності іншого
елемента у бінарній сполуці;
в) значення валентностей хімічних елементів, які
входять до складу сполуки, націло не діляться
одне на одне.
Проілюструй складені схеми конкретними
прикладами.
VІІ.
Повідомлення домашнього завдання
1.
Прочитати § 8
2.
П. 5,6 с. 63
VІІІ.
Підсумок уроку
-
Які запитання виникли?
-
Що дізналися на уроці?
-
Виставлення оцінок.
Немає коментарів:
Дописати коментар