Дата:
Біологія Клас: 7
Тема 2 Урок: 25-26
Тема: Птахи. Особливості будови, способу життя, різноманітність. Роль у природі та значення в житті людини
Мета:
формувати знання учнів про птахи, пояснити роль птахів у природі та значення в
житті людини; розвивати уміння порівнювати представників різних рядів і
екологічних груп між собою, розпізнавати їх у природі; уміння спостерігати,
співставляти, робити відповідні висновки, уміння використовувати набуті знання
у повсякденному житті; розвивати емоції, увагу і цікавість до фауни країни; виховувати
бережливе ставлення до птахів дикої природи, птахів, що мешкають поруч з
людиною; сприяти екологічному вихованню і природоохоронній діяльності.
Тип
уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Повідомлення про значення одного із птахів.
ІІІ. Актуалізація й корекція опорних знань,
умінь й навичок
Повторення наук,
які вивчають певні типи і класи тварин:
- гельмінтологія – наука, що вивчає паразитичні
черви;
-малакологія –
наука, що вивчає молюски;
-арахнологія –
наука про павуків;
-ентомологія –
наука про комах;
-іхтіологія –
наука про риб;
-батрахологія –
вивчає земноводних;
-герпетологія –
наука, що вивчає плазунів.
Яка наука вивчає
птахів?
Вправа «Так чи
ні»
1. Передні кінцівки птахів
перетворені на крила.
2. Пояс передніх кінцівок
птахів складається з плеча, передпліччя та кисті.
3. Більшість птахів
ретельно пережовують їжу.
4. Дихальна система птахів
представлена легенями, повітряними мішками і дихальними шляхами.
5. У птахів добре розвинене
чуття рівноваги.
6. Сеча у птахів по сечоводах надходить до
сечового міхура і збирається в ньому.
7. У парному яєчнику птахів
водночас утворюється велика кількість яєць.
8. У голубів пташенята
виводкові.
9. До Червоної книги України
занесено: беркута, степового орла, орлана-білохвоста, пугача.
ІV. Мотивація учіння
Проблемне
запитання:
-
Які ще особливості у будову тіла мають птахи, що
допомагають їм у польоті? Якщо додати у тіло людини деякі особливості, то чи
можемо ми літати?
V. Повідомлення теми і мети уроку
VІ. Формування нових знань, умінь й навичок
Птахи – численна
і різноманітна група хребетних тварин, що мають найрізноманітніші місця
існування.
Загальна
характеристика будови птахів:
-форма тіла –
обтічна;
-відділи тіла –
голова, тулуб, кінцівки; На голові розташовані досить великі очі, вушні отвори
та дзьоб. Дзьоб складається з наддзьобка та піддзьобка. У наддзьобку
розташовані ніздрі. Форма та розмір дзьоба залежать від виду їжі та способу її
добування. Зубів у птахів немає, що значно зменшує їх вагу.
-покриви –
пір’яний; Шкіра у птахів тонка та суха, вона не має залоз. Виняток — куприкова
залоза, яка особливо добре розвинена у водоплавних птахів.
-органи руху,
мускулатура;
-системи
внутрішніх органів.
З’ясувати особливості
будови пір’яного покриву:
-складові
частини контурного пера – стрижень, опахало, борідки;
-чим заповнений
стрижень, яке це має значення;
-які функції
контурних пер;
-чим пухове перо
відрізняється від контурного;
-які функції
пуху.
Опрацювання
питань про:
-шлюбну
поведінку;
-влаштування
гнізд;
-будову яйця;
-інкубацію;
-виводкових та
нагніздних пташенят;
-турботу про
потомство;
-поведінку
птахів під час розмноження.
Риси
пристосованості до польоту:
-обтічна форма
тіла;
-наявність крил;
-наявність пір’яного
покриву;
-компактний
скелет із порожнинами у кістках;
-наявність кіля;
-відсутність
зубів;
-наявність
легеневих та повітряних мішків;
-розвинений
мозочок, що дозволяє складні характери рухів;
-відсутність
сечового міхура;
-вкорочений
кишечник;
-відсутність
правого яєчника у самок.
Значення птахів:
-складова
частина природних угруповань; -є
ланкою у ланцюгах живлення;
-сприяють у
розповсюдженні насіння рослин;
-хижі поїдають
мишовидних гризунів, комах-шкідників; -джерело
м’яса, яєць, пуху, пер;
-пташиний послід
– необхідне добриво; -запилюють квіти; -гнізда
– делікатес;
-біологічний
метод – відлякування соколами інших птахів від виноградників;
-пташине
полювання; -насолода від співу і
зовнішнього вигляду;
-літературні
образи; -тризуб – силует сокола, що
падає - символ влади Св.Володимира.
VІІ. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок
Біологічний диктант
1. На голові
птахів розташовані
2.
Залежно від функцій пір'я поділяється на:...................
3.
Грудина більшості літаючих птахів має виріст —................
4.
Більшість кісток стопи у птахів зростаються, утворюючи
5.
У стравоході птахів є розширення —....................................
6.
Шлунок птахів складається з двох відділів:...........................
7.
Жовток у яйці підвішений на...........................................
8.
Наука про сезонні зміни природи —......................................
9. До соколоподібних
птахів відносять:
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання
1.
Вивчити конспект
2.
П. 3, 4 с. 74
ІХ. Підсумок
уроку
Що вам сподобалося на уроці? Як виникли запитання?
Оцінювання роботи учнів.
Немає коментарів:
Дописати коментар