Дата:
Біологія Клас: 7 Тема 2
Урок: 28
Тема: Ссавці. Особливості будови, способу життя, різноманітність.
Мета: формувати знання учнів
про найвищий за організацією клас хордових тварин – ссавців; ознайомити із
загальною характеристикою будови тіла цих тварин; дати поняття "ссавці”;
визначити ускладнення систем органів у порівнянні з іншими класами хордових
тварин; розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти та життєві процеси
організму ссавців; порівняти зовнішню і внутрішню будову ссавців і птахів;
розвивати уміння спостерігати, аналізувати, робити висновки та використовувати
знання у повсякденному житті; виховувати бережливе ставлення до ссавців України
і тих, які живуть поруч із житлом людини; сприяти екологічному вихованню і
природо дослідницькій роботі та природоохоронним заходах.
Тип уроку: засвоєння нових
знань
Обладнання: таблиця
«Ссавці», презентація «Ссавці»
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація й корекція опорних знань, умінь й навичок
Чи належать дані твердження птахам:
1.орнітологія – наука, що вивчає птахів;
2.очі – складні;
3.на ходильних ногах наявні цівки;
4.язик липкий;
5.серце 4-х камерне;
6.відсутній сечовий міхур;
7.наявні повітряні мішки;
8.запліднення зовнішнє;
9.є помічниками людини.
ІІІ. Мотивація учіння
Дикі предки наших свійських тварин:
-бик тур – предок великої рогатої худоби;
-вовк – дикий предок собак;
-дика африканська кішка – предок свійських котів;
-баран муфлон – предок овець;
-гірські кози – предки свійських кіз;
-дикий кабан – предок свійської свині;
-тарпан – предок свійського коня.
проблемне запитання:
-
завдяки
чому ссавці займають панівне становище на планеті?
ІV. Повідомлення теми і мети
уроку
Ми розпочинаємо вивчати найскладніших за організацією будови тіла –
ссавців. Вони займають панівне становище серед усього тваринного світу планети.
Що ж це за тварини?
V. Формування нових знань,
умінь й навичок
Морфологічні ознаки ссавців: тіло вкрите шерстю; шкіра багата залозами;
специфічними є молочні залози. Покривні кістки черепа мають порожнини. Череп
зчленовується з хребтом двома потиличними виростами. Нижня щелепа складається
тільки із зубної кістки. Квадратна і зчленівна кістки видозмінені на слухові
кісточки і розташовані в порожнині середнього вуха. Зуби диференційовані на
різці, ікла, передкутні і кутні; всі вони, крім кутніх, звичайно мають
«молочну» генерацію, вони сидять в альвеолах. Ліктьовий суглоб спрямований
назад, колінний — вперед. Серце чотирикамерне, зберігається лише одна ліва дуга
аорти. Еритроцити без'ядерні. Переважна більшість ссавців здатні до
живородіння, з чим пов'язаний розвиток плаценти. Як і у всіх амніот, у ссавців
має місце тільки внутрішнє запліднення.
Розповідь про Першозвірів (Яйцекладних), Сумчастих та Плацентарних. До
плацентарних належать такі ряди: -комахоїдні; -рукокрилі; -гризуни; -зайцеподібні;
-хижі; -ластоногі; -китоподібні; -копитні; -примати.
Значення ссавців:
-беруть участь у колообігу речовин на планеті; -база живлення для інших
тварин;
-об’єкти промислу;
-джерело харчування для людини;
-використовують м’ясо, хутро, шкіру, …;
-регулюють чисельність інших видів;
-знищують шкідників;
-сприяють поширенню плодів і насіння;
-є "санітарами” у природі;
-беруть участь у ґрунтоутворенні;
-помічники людини у господарстві;
-мишовидні гризуни завдають шкоди;
-є переносниками збудників небезпечних захворювань;
-хижі знищують багатьох свійських тварин; -естетичне значення;
VІ. Узагальнення і систематизація
знань, умінь і навичок
1. Порівняйте будову птахів та
ссавців за такими ознаками:
J шкіра, поділ тіла,
наявність органів на голові, розвиток м’язів,
J травлення, виділення, кровоносна система, дихальна система,
J органи чуття, нервова система, розвиток.
2. Скласти таблицю
«Ряди, представники та значення»
3. Знайдіть та виправте
допущені помилки.
1.
Більшість видів ссавців
— це водні тварини, поширені в тропіках.
2.
Зовнішня будова ссавців
залежить від характеру їжі.
3.
Шкіра всіх ссавців суха,
тонка, вкрита волосяним покривом.
4.
У парнокопитних тварин
добре розвинені ключиці і воронячі кістки.
5.
У плаценті яйцекладних
ссавців кровоносні судини матері і ембріона з'єднані між собою.
6.
Більшість ссавців (олені,
борсуки, рукокрилі, кроти, нутрії, їжаки) взимку впадають у
сплячку.
7.
Кишечник зайцеподібних
короткий, бо вони ретельно пережовують рослинну їжу.
8.
Дельфіни, так само як
тюлені та акули, належать до ряду Ластоногих.
9.
Носороги — парнокопитні
жуйні тварини, які мають товсту шкіру, що постійно потребує зволоження.
4. Впишіть номери тверджень у відповідний рядок.
1.
Яйцекладні ссавці:....................................................................
2.
Сумчасті ссавці: .......................................................................
3.
Плацентарні ссавці:..................................................................
1)
Молочні зуби замінюються
на постійні.
2)
Зубів не мають.
3)
Зуби не замінюються
протягом усього життя.
4) Розвинена плацента.
5) Плацента не утворюється.
6)
Плацента не утворюється
або розвинена слабо.
7)
Відкладають яйця.
8) Народжують слабо розвинених малят.
9) Вигодовують малят молоком.
5. Біологічний диктант
1. Справжній політ
властивий тільки представникам
2. Для всіх ссавців характерне
3. Похідними верхнього шару шкіри
у ссавців є
4. До м'язів, що добре розвинені у
ссавців, належать:
5.
Протоки підшлункової залози і печінки відкриваються
у
6.
Обмін речовин і газообмін між організмом матері і
зародком у ссавців відбувається через
7. Ікла
відсутні у
8. Шлунок жуйних ссавців
складається з
9. До ряду Хижих належать родини:
VІІ. Повідомлення домашнього завдання
1. Вивчити
таблицю.
2. Прочитати §
3. Підготувати
повідомлення про значення ссавців.
VІІІ. Підсумок уроку
Що вам сподобалося
на уроці? Як виникли запитання? Оцінювання роботи учнів.
Немає коментарів:
Дописати коментар