Дата:
Хімія Клас:
7 Тема: 2 Урок: 32
Тема. Добування
кисню в лабораторії та промисловості. Реакція розкладу. Поняття про
каталізатор. Способи збирання кисню. Доведення наявності кисню
Мета:
·
сформувати
поняття про реакцію розкладу та каталізатор на прикладі реакцій добування кисню; ознайомити
учнів із добуванням кисню в промисловості, методиками визначення та збирання
кисню,
·
розвивати
пізнавальний інтерес,
·
виховувати
самостійність.
Обладнання та реактиви: періодична система хімічних елементів Д.
І. Менделєєва; лабораторний
штатив із тримачем і лапкою, спиртівка, пробірки, газовивідна трубка,
кристалізатор, скіпка, штатив для пробірок, вата, гідроген пероксид, манган(ІУ) оксид, вода.
Базові поняття та терміни:
Оксиген,
кисень, гідроген пероксид, каталізатор, реакція розкладу
Тип уроку:
комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Перевірка
домашнього завдання
1. Описати методи одержання
кисню в промисловості.
2. Описати методи одержання
кисню в лабораторії.
3. В чому полягає суть електролітичного методу?
Напишіть рівняння реакції.
Через воду пропускають електричний струм, під дією якого вона розпадається на
водень та кисень: 2H2O ел. струм 2Н2 +О2
4. Які умови потрібні
для того, щоб одержати кисень методом розкладання повітря? Цей метод
ґрунтується на використанні різниці температури кипіння газів, з яких
складається повітря.
5. Охарактеризуйте спосіб
добування кисню в лабораторії:
а) Розклад калій перманганату.
2KMnO4= K2 MnO 4 + MnO2 +O2 ↑
б) Розклад оксидів важких металів.
Оксиди важких металів розкладаються під
дією температури: 2Нg0 = 2Нg + O2↑
в) Розклад гідроген пероксиду.
Розклад гідроген
пероксиду відбувається швидше в присутності манган(ІУ)оксиду.
MnO2
2Н202
→2Н20 + 02↑
ІІІ.
Актуалізація опорних знань
1. Встановіть
відповідність:
Формули оксидів: Назви оксидів:
1 Р2О5;
А фосфор (ІІІ) оксид;
2 СаО.
Б фосфор (V) оксид;
В кальцій оксид.
2.
Скласти формули
речовин за їх назвами:
-
калій оксид; -
фосфор (V) оксид; -
алюміній оксид;
IV. Мотивація
навчальної діяльності
Розв’язати задачу: Порівняти яка з речовин важча кисень чи повітря?
V. Повідомлення теми і мети уроку
VІ. Формування нових знань, умінь й навичок
1.Способи збирання кисню
Існує
два методи збирання кисню: метод витіснення повітря та метод витіснення води.
а) метод
витіснення повітря Кисень важчий від повітря,
отже посудину-приймач слід тримати дном донизу. Кисень буде опускатися на дно
посудини витісняючи повітря, що міститься в ній.
б) метод витіснення води. Посудину-приймач заповнюють водою по вінця. Закривають
та перевертають догори дном. Опустивши отвір посудини у кристалізатор з водою,
її відкривають під водою. Вода тримається у посудині. Знизу через трубку
надходить кисень, який піднімається вгору, виштовхуючи воду.
Збирання
кисню
методом витіснення води
|
3.Виявлення
Кисень
підтримує горіння. Тому тліюча скіпка спалахує, щойно стикається з киснем.
Демонстрація.Виявлення
кисню.
Опустимо тліючу скіпку в пробірку заповнену зібраним у попередньому досліді киснем. Скіпка спалахне.
Демонстрація Збирання кисню витісненням води
Складаємо прилад:
Невелику кількість калій перманганату
поміщуємо на дно пробірки. У верхню частину пробірки закладаємо шматочок вати
для того, щоб у процесі розкладу частина речовини не потрапила до збірника.
Пробірку закриваємо
гумовою пробкою в газовивідною трубкою й закріплюємо на штативі, а потім
потроху нагріваємо. У пробірці приймачі збирається кисень. Коли пробірка наповниться киснем її закриваємо не виймаючи
із води. Дістаємо та ставимо у штатив для пробірок.
VІІ. Узагальнення й систематизація знань
1. Встановіть відповідність: Назви оксидів:
1 Сu2O;
А сульфур (VІ) оксид;
2 SO2. Б
купрум (І) оксид;
В купрум (ІІ) оксид.
2. Розставте коефіцієнти у схемах хімічних рівнянь,
виберіть з них реакції розкладу та сполучення:
а) H2+N2=NH3; б)Ca+H3PO4=Ca3(PO4)2+H2; в)O2+H2O+NO2=HNO3; г)H2O=H2+O2.
Встановіть послідовність у зростанні масових часток газів, компонентів
повітря:
А
аргон; Б азот; В вуглекислий газ; Г кисень.
VІІІ.
Повідомлення домашнього завдання
1. Прочитати §
2. П.
с.
ІХ. Підсумок уроку
Що вам сподобалося на уроці? Якi виникли запитання?
Оцінювання роботи учнів.
Немає коментарів:
Дописати коментар