Дата:
Біологія Клас: 7 Тема 2
Урок: 41
Тема: Опора і
рух. Види скелета. Значення опорно-рухової системи
Мета: формувати загальні
уявлення про опорно-рухові системи безхребетних тварин і види скелетів тварин; розглянути
способи пересування тварин; розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення,
пам’ять, та увагу; уміння спостерігати, аналізувати; виховувати культуру
оформлення письмових робіт, бажання здобувати зоологічні знання
Обладнання: таблиці
«Опорно-рухові системи тварин», фрагменти фільму «Зооолімпіада»
Тип уроку: засвоєння нових
знань
Хід уроку
Хребет -
«вісь» і опора тіла тварини
І. Організаційний момент
Розминка «Епіграф». Що таке
хребет? Прочитайте і висловіть свої думки.
ІІ. Актуалізація й корекція опорних знань,
умінь й навичок
Самостійна робота з тем: «Дихання», «Кровообіг»,
«Виділення».
1. Дайте визначення понять:
Газообмін - _________________
Незамкнена кровоносна система -
_________________
Нирки це - _________________
2. Назвіть систему органів комахи, зображеної на
малюнку, та її складові.
3. Порівняйте кровоносні системи риб і птаха.
Знайдіть спільне та відмінне.
4. Назвіть систему органів павука, зображену на
малюнку, позначену буквою М, та вкажіть її функцію.
ІІІ. Мотивація учіння
1. Взаємоопитування «Бумеранг» за матеріалами домашнього завдання
(особливості опорно-рухової системи безхребетних тварин).
2. Вправа «Знайди зайве».
Череп, хребет, черепашка,
ключиця.
Хребець, плавець, цівка, кіль.
Мушля, панцир, шкірно-м’язовий
мішок, кістка.
3. Міні-вікторина.
Уявіть змагання зі стрибків у висоту серед ссавців. Людина посяде в ньому
почесне п’яте місце. На четвертому буде антилопа, на третьому - кенгуру, на
другому - пума. Хто посяде перше місце з результатом 6 метрів? (дельфін)
V. Повідомлення теми і мети
уроку
VІ. Формування нових знань,
умінь й навичок
Функції опорно-рухової системи — це
підтримання певної форми тіла, захист внутрішніх органів, переміщення тіла в
просторі. Основу опорно-рухової системи складають скелет (пасивна частина) і
скелетні м'язи (активна частина).
Види опори – гідроскелет, черепашка,
зовнішній (екзоскелет) і внутрішній скелети (ендоскелет).
Зовнішній скелет складається з
органічних і неорганічних речовин, але найчастіше є комбінованим: основа може
бути з органічної речовини, яка надає скелету еластичності, а мінеральні
включення або шари надають скелету жорсткості і міцності.
Тварини Характеристика
опори
Коралові поліпи (кишковопорожнинні) Зовнішній вапняковий скелет мають або
малорухомі, або сидячі тварини, більшість м'язів практично не зв'язані зі
скелетом
Круглі черви Гідроскелет. Функцію скелета виконує багатошарова кутикула, а
опорно-рухову систему – шкірно-м'язовий мішок порожнини
Черевоногі і двостулкові молюски Зовнішній скелет у вигляді вапнякової
мушлі, де зв'язок із нею мають м'язи для захисту тіла від небезпеки (у
двостулкових молюсків — це м'язи-замикачі, а у черевоногих — спеціальний м'яз,
що втягує тіло в мушлю)
Головоногі молюски гідростатичний скелет (насичені водою
м'які тканини)
Членистоногі Почленований зовнішній скелет для активного руху - хітинова
кутикула, просякнута вапном, до внутрішньої поверхні зовнішнього скелета
окремих члеників прикріплюються м'язи, що дають змогу тварині здійснювати
складні рухи і досить швидко пересуватися. Політ комах здійснюється завдяки
крилам, які є виростами зовнішнього скелета (кутикули) і до яких кріпляться
потужні м'язи. Зовнішній скелет – це захист і опора Недоліки зовнішнього скелета :
- не росте разом із твариною (за
виключенням молюсків).
- обмежує розмір тварин (навіть легкий
зовнішній скелет має певну вагу)
Внутрішній скелет складається з хрящової і кісткової сполучних тканин. У всіх хордових
тварин внутрішній скелет. Скелет хребетних тварин складається з таких частин:
осьовий скелет, скелет кінцівок і череп.
Переваги внутрішнього скелета:
- росте разом із твариною, а його
розміри і вага можуть бути значно меншими, ніж розміри і вага інших органів;
- тварини можуть мати великий розмір.
VІІ. Узагальнення і
систематизація знань, умінь і навичок
1. Робота з термінами: зовнішній і внутрішній скелет, радіальна та двобічна
симетрія тіла, хребет, череп, кіль, цівка, активний і пасивний політ.
2. Заповнення таблиці «Логікон». Логікон «Опорно-рухові системи тварин»
1
|
Черевоногі молюски
|
3
|
Амфібії
|
Рептилії
|
6
|
Зовнішній скелет - міцна хітинова кутикула
|
2
|
Внутрішній скелет (кістковий)
|
Внутрішній скелет (хрящовий і кістковий)
|
5
|
Внутрішній (кістковий) легкий
|
Панцир закінчується хвостовим плавцем
|
Черепашка (мушля) спірально закручена, асиметрична
|
Череп, хребет, скелет плавців. До тулубових хребців
кріпляться ребра
|
4
|
Череп, хребет, грудна клітка, дві пари кінцівок
|
Череп, хребет, дві пари кінцівок - перша пара крила, стопа
видозмінена на цівку, грудина має виріст - кіль
|
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання
Опрацювати §§ 33,
34, виконати творче практичне завдання-спостереження (за бажання):
1.
Смажену чи варену рибу відділіть від кісток.
Розгляньте всі вибрані кістки скелета риби, порівняйте з малюнком підручника.
2.
Попросіть у дорослих стегнову кістку курки (качки,
гуски). З їхньою допомогою надпиліть кістку. Спробуйте в місці надпилу зламати
її чи зігнути. Розгляньте внутрішню будову кістки птаха. Чим вона заповнена?
3.
За
наявності свинячої чи телячої кістки спробуйте повторити аналогічне спостереження
(як із кісткою птаха). Чим заповнена кістка ссавця? Яка з кісток міцніша:
куряча чи свиняча?
ІХ. Підсумок уроку
Підбиття підсумків
з використанням вправи «Шерлок Холмс»: учні в парах з використанням підручника
складають запитання для учнів класу.
Що вам сподобалося
на уроці? Як виникли запитання? Оцінювання роботи учнів.
Інформація для допитливих.
Швидкість
хребетної тварини під час бігу здебільшого залежить від довжини кінцівок. При
цьому часто під час бігу тварина спирається не на всю стопу, а на пальці
(більшість хижих ссавців). Копитні тварини взагалі опираються на кінці пальців,
які вкриті копитами.
Скелет птахів
надзвичайно легкий: наприклад, скелет фрегата з розмахом крил 2 метри важить
усього 110 грамів, це навіть менше, ніж важить пір'я цього птаха.
Немає коментарів:
Дописати коментар