Природознавство Клас: 5 Тема: 1 Урок: 11
Тема. Молекули. Рух молекул.
Дифузія
Мета: розширити уявлення про
будову фізичних тіл та властивості речовин, формувати початкові уявлення про
молекулярну будову речовини, рух молекул, явище дифузії та його роль у природі;
розвивати уміння знаходити причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки;
виховувати пізнавальний інтерес.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних
знань
1.З чого складаються
речовини?
2.Як називається найдрібніша
частинка речовини?
3.Як довести, що всі тіла
складаються з частинок?
4.Назвіть за якими ознаками
відрізняються рідини, гази і тверді тіла?
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності
Коли, малюючи аквареллю, ти промиваєш
щіточку в склянці з водою, то вона набуває кольору акварельної фарби. Той самий
результат можна отримати, якщо акварельну фарбу помістити на дно склянки з
водою і залишити на певний час. Рухаючись, молекули фарби заповнять проміжки
між молекулами води, і вода в склянці забарвиться. Це явище дістало назву дифузії.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
V. Формування нових знань, умінь і навичок
1. Молекулярний склад
речовини.
Із будь-яких тіл можна
зробити кілька тіл менших розмірів. Наприклад, розбиймо грудочку цукру на декілька
грудочок або подрібнімо на цукрову пудру. Висипавши її у воду одержимо прозорий
розчин. Крупинки цукрової пудри під дією води розпадаються на ще менші,
невидимі частинки – молекули. Молекули – дрібні частинки речовини, що
зберігають її хімічні властивості. Молекули складаються з атомів. У розчині
молекули цукру розміщуються між молекулами води.
Таблиця. Склад молекул.
Молекула
|
|
Атоми одного хімічного
елемента
|
Атоми різних хімічних
елементів
|
О2
|
Н2О
|
Н2
|
СО2
|
Самостійна робота: З пластиліну змоделювати
розташування молекул води.
Молекули в речовинах
перебувають на певній відстані одна від одної. Ця відстань визначає агрегатний
стан речовини. Він буває твердий, рідкий, газоподібний.
Під час
нагрівання відстань між молекулами збільшується, а внаслідок охолодження або
тиску – зменшується. Атоми та молекули в речовинах перебувають у постійному безладному русі.
У твердих тілах атоми й молекули не рухаються, а лише коливаються. Тверді
частинки розчиненої в рідинах або газах речовини постійно зіштовхуються з
молекулами, що безладно рухаються, і змінюють напрямок свого руху. Англійський
вчений Роберт Броун спостерігав за допомогою мікроскопа за пилком рослин
розмішаним у краплині води і був вражений: частинки рухаються ніби в
дивовижному танку! Може, вони живі? Броун помітив, чим меншими були частинки,
тим швидше вони рухалися і ніколи не зупинялися. Дослідження переконали, що рух частинок зу мовлений не «підводними течіями» в краплині розчину, а
причиною цього явища є рух молекул – найдрібніших частинок, з яких складається
вода і більшість речовин.
2. Рух
молекул у речовині. Дифузія
Завдяки
руху атомів і молекул ви відчуваєте запахи (молекули парфумів рухаються,
відриваються і розносяться на певні відстані), так можна зварити чай, розчинити
грудочку цукру у склянці. І все це відбувається завдяки явищу дифузії.
Дифузія –
це явище проникнення молекул однієї речовини в проміжки між молекулами іншої
внаслідок їхнього хаотичного руху. Воно властиве всім речовинам у трьох
агрегатних станах: газам, рідинам, твердим речовинам. У рідинах дифузія
відбувається повільніше, ніж у газах, а в твердих тілах – ще повільніше. ?
Швидкість дифузії залежить від температури: чим та вища, тим швидше
відбувається процес дифузії. Дифузія в твердих тілах спостерігається при зварюванні
деталей. При нагріванні деталі притискаємо одну до одної, у місці стискання
частинок деталі з’єднуються.
3.Демонстрація
дослідів з процесами дифузії
1. Дифузія
в рідинах.
-
Ознайомлення з обладнанням: склянки з холодною та гарячою водою, два пакетики
чаю;
- Завдання
для спостереження: зміна і швидкість забарвлення води у склянці з холодною і
гарячою водою після опускання пакетиків чаю;
-
Проведення досліду. Висновки. (встановлено, що швидкість дифузії залежить від
температури, швидше проявляється в гарячій воді. Молекули чаю, рухаючись
безладно і хаотично, проникають між молекулами води і забарвлюють її.)
2. Дифузія
в газах.
-
Ознайомлення з обладнанням: одеколон (поцікавитись чи є діти, що мають
алергію на запахи);
- Завдання
для спостереження: зміна і швидкість поширення запаху в приміщені після
розпилювання одеколону;
-
Проведення досліду. Висновки. (молекули одеколону рухаються безладно, хаотично,
проникають у проміжки між молекулами повітря. Запах поширюється по всьому
класу.)
4.Роль дифузії в природі
Ви коли-небудь задумувались,
як рослини «п'ють» воду? Або – як поживні речовини потрапляють у нашу кров? Або
– як у кров потрапляє кисень з повітря через легені? Це ж
дифузія.
Завдяки
хаотичному рухові
молекул з кровоносних судин у повітря легеневих пухирців переміщуються молекули
вуглекислого газу, а в кров молекули кисню, яких у повітрі більше, ніж у крові.
Коли б на кілька хвилин
припинився хаотичний рух молекул, ми б задихнулися, дихаючи найчистішим
повітрям, вмерли б з голоду за наявності найсмачнішої їжі. Явище дифузії лежить
в основі дихання і живлення організмів.
VІ.
Узагальнення і систематизація знань
1.Що відбувається з
молекулами під час нагрівання?
VII.
Повідомлення домашнього
завдання:
1.
Вивчити параграф
2.
П. с. письмово
3.
.Навести 2-3 приклади явищ дифузії в побуті.
VІІI. Підсумки уроку
Обговорення результатів
уроку
le='font-size:14.0pt;
mso-bidi-font-size:12.0pt;font-family:"Times New Roman","serif";mso-fareast-font-family:
"Times New Roman";mso-ansi-language:UK'>1.
Вивчити параграф
2.
П. с. письмово
VІІI. Підсумки уроку
Обговорення результатів уроку
Оцінювання роботи учнів.
Немає коментарів:
Дописати коментар