Природознавство Клас:5 Тема 2 Урок 17 Дата:
Тема: Хімічні явища, їх ознаки. Горіння. Гниття
Мета:
сформувати в учнів знання про хімічні
явища, їх ознаки. горіння, гниття; формувати вміння ілюструвати свої відповіді
дослідами і прикладами; розвивати спостережливість, логічне мислення, пам’ять;
виховувати прагнення досліджувати хімічні явища і намагатися їх пояснити
Тип
уроку: комбінований
Хід уроку
І.
Організаційний момент
Привітання.
Перевірка присутності учнів на уроці.
ІІ.
Перевірка
д\з
Повідомлення учнів про
фізичні та хімічні явища.
ІІІ. Актуалізація
опорних знань
Самостійна
робота
І
варіант 1. Яке явище описане у тексті? Легкий подих вітру розносив над лісовою
галявиною парашутики кульбаби.
2. Що таке
провідник?
3.
Допишіть речення: Переміщуючись
з однієї точки в іншу, тіла рухаються по певній лінії. Цю лінію
називають________________________________
4.
Встановіть співвідношення між колонками:
1.
Механічні явища природи. а) дощ;
2.
Теплові явища природи. б) робота двигуна; в) град; г) падіння каменя;
д)
горіння свічки; є) рух
велосипеда.
5.
Чому існують різні термометри?
ІІ
варіант
1.
Яке явище описано у тексті?
Над
головною площею Києва тисячі людей спостерігали за дивовижним феєрверком.
2.
За якою формулою можна визначити швидкість автомобіля?
3. Допишіть
речення: Під час нагрівання не
лише гази, а й рідини та_______________ здатні збільшувати свої розміри
________________ .
4.
Встановіть співвідношення:
1.
Звукові явища природи а) стрекотіння коника;
2.
Теплові явища б) шелест листя; в) випаровування; г) замерзання води;
д)
дзвоник на урок. е)
шипіння змій.
5.
Чим відрізняється природні джерела звуку від штучних?
ІV. Мотивацція учіння
Завдання. До
фізичних чи хімічних явищ належить, а) виготовлення цвяхів із заліза; б) поява
іржі на залізному виробі; в) скисання молока; г) приготування з молока масла?
Відповідь обґрунтуй.
V. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
VІ.
Формування нових знань, умінь та навичок учнів
Пояснення
вчителя з елементами бесіди та демонстрація дослідів, малюнків.
Часто
у природі та під впливом різних видів діяльності людини настають зміни,
внаслідок яких одні речовини перетворюються на інші. Такі зміни називають хімічними
явищами, або хімічними реакціями.
Виконаємо
дослід 1.
У скляний стакан вмістимо трохи питної соди і доллємо до неї оцту. Одразу ж
спостерігаємо своєрідне «закипання» суміші цих речовин. Таке враження
створюється завдяки бурхливому виділенню бульбашок вуглекислого газу. Запалений
сірник, внесений у стакан під час виділення газу, гасне, не догорівши. Під час
досліду питна сода та оцет зруйнувалися, а утворилися нові речовини, у тому
числі й вуглекислий газ. Тобто відбулася хімічна реакція.
Про
здатність вуглекислого газу припиняти горіння давно відомо, тому його використовують
у вогнегасниках.
Першою
хімічною реакцією, яку люди почали свідомо здійснювати, була реакція
горіння. Вона супроводжується виділенням світла та тепла.
Виконаємо
дослід 2. Внесемо виготовлену мідну дротинку у полум’я свічки й
прожаримо її. Що спостерігаєте? Яке це явище?
Учні
відмічають, що дротинка вже немає блиску, покрилась нальотом чорного кольору.
Це вже нова речовина з новими властивостями.
Ці
видимі зміни, які можна спостерігати, називаються ознаками хімічних реакцій.
До ознак хімічних реакцій відносять:
1)
зміна кольору;
2)
утворення або зникнення осаду;
3)
виділення газу;
4) поява або
зникнення запаху;
5)
виділення або поглинання теплоти (іноді світіння).
На
окремих аркушах написані ознаки реакцій, і в процесі підведення підсумків
вивішуються на дошці.
Гниття— хімічний процес, який відбувається при недостатньому
доступі повітря й малій вологості. У результаті перетворень у таких умовах
рослини перетворюються на перегній.
З
давніх-давен люди навчилися видобувати метали, виготовляти фарби, порцеляну і
скло, уповільнювати за допомогою солі та оцту реакції, що призводять до
псування м'яса, риби тощо.
Нині
на хімічних підприємствах, на заводах з виробництва ліків та, зрештою, просто у
побуті люди здійснюють величезну кількість хімічних реакцій. Завдяки хімічним
реакціям одержують усе нові й
Учені
вивчають хімічні явища у спеціально обладнаних приміщеннях - хімічних
лабораторіях, їм важливо знати, як відбуватиметься хімічне явище, як
прискорити бажані та сповільнити небажані хімічні реакції, що потрібно для
одержання нових речовин з наперед заданими властивостями.
VІІ. Узагальнення
знань, умінь і навичок
Бесіда
за питаннями
1.
Що називають хімічним явищем? Яка інша назва хімічних явищ тобі відома?
2. У
чому полягає головна відмінність між фізичними та хімічними явищами? Наведи
приклади.
3.
Навіщо потрібні хімічні лабораторії?
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання
1.Вивчити
відповідний параграф підручника.
2.Описати
хімічні явища, які зустрічаються у вашому повсякденному житті.
ІХ. Підсумки уроку
Що вам
сподобалося на уроці?
Які виникли
запитання?
Немає коментарів:
Дописати коментар