Дата:
Тема.
Різноманітність речовин. Поняття про прості та складні речовини, неорганічні та
органічні речовини
Мета:
формувати початкові уявлення про прості та складні речовини, органічні та
неорганічні речовини, ознайомити з найпоширенішими простими і складними
речовинами довкілля; розвивати спостережливість, уважність; виховувати інтерес
до природничих наук.
Тип
уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І.
Організаційний момент
ІІ.
Актуалізація опорних знань
Завдання
для роботи на дошці
1.Намалюйте
молекулу води і поясніть її будову. 2.Намалюйте молекулу кисню і поясніть її
будову. 3.Чим атом відрізняється від молекули? 4. З атомів яких хімічних
елементів утворений залізний цвях, мідний дріт, золота обручка, алмаз, графіт,
золоті сережки?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Багато органічних речовин
людина створила сама, наприклад пластмаси, гуму, поліетилен. Вони широко
використовуються в машино- та літакобудуванні, під час спорудження будівель і
мостів, а також у побуті.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
На
сьогоднішньому уроці будемо вивчати різноманітні речовин, зокрема, про прості та складні речовини, неорганічні та
органічні речовини
V. Формування нових знань, умінь і
навичок
1.Прості
та складні речовини
Пояснювальна
бесіда.
Наведіть
приклади речовин, які складаються з різних атомів і атомів одного виду?
Речовини
за складом поділяються на прості і складні. Здатність атомів певного виду
утворювати прості речовини, а також входити до складу складних речовин є однією
з причин різноманітності навколишнього світу. Розглянемо схему будови молекул
різних речовин, до складу яких входять атоми Оксигену (кисень, вода,
вуглекислий газ) і атоми, які не об’єднуються в молекули.
Тіла
природи
|
Речовини
|
Складаються
з атомів, що об’єднуються в молекули
|
Складаються
з а томів, що не об’єднуються в молекули
|
Вода:
Гідроген (Н), Оксиген(О);
Кисень:
Оксиген (О);
|
Графіт:
Карбон (С);
|
Вуглекислий
газ: Карбон (С), Оксиген (О)
|
Алмаз:
Карбон (С)
|
Завдання:
Знайдіть різницю в складі молекул цих речовин.
Під
час бесіди діти доходять висновку: - Прості речовини складаються з атомів
одного виду (вода, вуглекислий газ). –Складні речовини складаються з атомів
різних видів (кисень, графіт, алмаз).
Висновок
складаємо у вигляді таблиці.
Речовина
|
|
Проста
Молекули
складаються з атомів одного елемента
|
Складна
Молекули
складаються з атомів двох та більше хімічних елементів
|
Кисень,
водень, хлор, залізо
|
Вода,
вуглекислий газ, кухонна сіль
|
вуглеводи, жири, білки та нуклеїнові кислоти – органічні
речовини. Всі вони мають дуже важливе значення для живих організмів. В
утворенні органічних речовин беруть участь лише кілька видів хімічних
елементів. Складні речовини, що становлять сполуки Карбону з іншими хімічними
елементами: Гідрогену і Оксигену, називають органічними речовинами. Органічні
речовини є у складі всіх живих організмів. Органічні речовини і вода – основний
матеріал, із якого складаються живі організми. Молекули органічних речовин
входять до складу клітин, із яких побуловані органи живих організмів – рослин і
тварин.
VІ. Узагальнення і систематизація знань
Перша
група. Картка 1
1.Розділіть
ці речовини на прості і складні: водень, амоніак, натрій, хлорид натрію, хлор.
2. Як можна охарактеризувати просту речовину?
3. Які речовини називаються складними?
Друга
група. Картка 2
1.Розгляньте
малюнки і розділіть ці речовини на неорганічні і органічні.
2.Що
таке неорганічна речовина?
3.Які
речовини належать до органічних? Яке їх значення для живої природи?
VII. Повідомлення
домашнього завдання:
1.
Вивчити параграф
2.
П. с. письмово
3.
Навести
2-3 приклади неорганічних і органічних речовин в побуті.
VІІI. Підсумки уроку
Обговорення результатів уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар