Дата:
Природознавство Клас: 5 Тема: 1 Урок: 14
Тема: Практичнезаняття №3. Розділення
сумішей фільтруванням
Мета: формувати в учнів знання про розділення сумішей, навчити у лабораторних
умовах розділяти суміші фільтруванням; розвивати вміння розділяти суміші,
організовувати своє робоче місце, дотримуватись правил техніки безпеки, діяти
за аналогією; виховувати прагнення досліджувати природу, заохочувати
співробітництво дітей
Тип: урок комплексного
застосування знань, практичне заняття
Хід уроку
І. Організаційний етап
Учитель до початку уроку роздає необхідне обладнання
й зошити для практичних занять. Учитель по повідомляє тему уроку та план
проведення практичного заняття, просить учнів пригадати основні правила
поведінки в кабінеті хімії під час виконання практичних занять, зайві речі
забрати з парти, залишити тільки видане обладнання.
ІІ. Актуалізація опорних
знань
Бесіда
Тобі вже відомо, що
кожна речовина у складі суміші зберігає свої властивості. Це дає змогу
розділяти суміші на окремі речовини
Фільтри виготовляють зі
спеціального паперу, який так і називається -фільтрувальний, чи тканин різної
щільності.
Фільтром може бути шар чистого піску або вати. До
речі, у містах на водоочисних станціях застосовують саме піщані фільтри. Щоб
забезпечити високу якість водопровідній воді, мешканці міста все частіше
використовують побутові водоочисні фільтри.
Як бачимо, фільтруванням можна розділити суміш води
і нерозчинної в ній речовини.
Перевірка домашнього завдання
Перевірка виконання письмових домашніх завдань
проводиться усно.
У разі виникнення потреби вчителем надаються
необхідні пояснення.
«Інструктаж з БЖД»
Розповідь учителя
Учитель нагадує учням основні правила техніки
безпеки,
підкреслюючи, що: необхідно обережно поводитися із
скляним посудом, реактиви не можна брати руками, з розчинами необхідно
поводитися обережно й не допускати їх потрапляння в очі, на шкіру, одяг.
ІІІ. Проведення практичного заняття
Тема. Розділення
сумішей фільтруванням
Мета: навчитися у лабораторних умовах розділяти суміші фільтруванням; організовувати
своє робоче місце, діяти за аналогією
Обладнання
і матеріали: лійка, штатив, плоскодонна колба, скляна паличка,
шпатель, хімічна склянка, сіль, пісок, олія, вода, ножиці, фільтрувальний папір.
Хід роботи
Завдання 1.Виготовити фільтр з фільтрувального паперу,
помістити його в лійку і поставити її у плоскодонну колбу.
Завдання 2.Приготуйте суміш з води та
забрудненої кухонної солі. Для цього відміряйте за допомогою мірного посуду 10
мл води і перелийте її у другу хімічну склянку. Користуючись шпателем,
поступово насипайте сіль у склянку з водою і помішуйте паличкою для
перемішування. Що спостерігаєте?
Завдання 3.Очистіть суміш від найдрібніших нерозчинних частинок
способом фільтрування. Отриману суміш води і солі обережно виливайте в лійку з
фільтром по паличці. (Показано на малюнку)
Завдання 4.Приготуйте суміш з води та
піску. Для цього відміряйте за допомогою мірного посуду
10 мл води і перелийте її у другу хімічну склянку. Користуючись шпателем,
поступово насипайте пісок у склянку з водою і помішуйте паличкою для
перемішування. Що спостерігаєте?
Завдання 5.За допомогою фільтрування
очистити воду від піску.
Завдання 6.Приготуйте суміш з води та олії. Для цього
відміряйте за допомогою мірного посуду 10 мл води і перелийте її у другу
хімічну склянку. Із пробірки поступово налийте олій у склянку з водою і
помішуйте паличкою для перемішування. Що спостерігаєте?
Завдання 7.3а допомогою фільтрування очистити воду від
олії.
Завдання 8.Зробити висновки за результатами виконаної роботи.
ІV. Повідомлення домашнього завдання
1.Вивчити параграф
2.Підготувати повідомлення про веселку, грім,
блискавку.
V. Підведення підсумків уроку
Бесіда
1. Чи досягнуто мету роботи,
яку учні ставили перед початком уроку? Яким чином?
2. Які труднощі виникали у
вас під час практичного заняття?
3. Які у вас склалися враження від роботи?
Немає коментарів:
Дописати коментар