Дата:
Хімія Клас: 7
Тема: 3 Урок: 45
Тема: Значення води і водних розчинів у природі та
житті людини
Мета: узагальнити отримані знання про значення й використання води для
задоволення потреб людини, для життя на Землі, формувати знання про взаємозв’язок
людини і біосфери; розвивати пізнавальний інтерес до значення й використання
води для задоволення потреб людини, її значення для розвитку живих істот на
нашій планеті; формувати інтерес до вивчення природничих наук; продовжувати
формувати вміння працювати в групі, висловлювати свою думку, робити
висновки, розвивати вміння пояснювати наслідки негативного впливу
діяльності людини на стан біосфери;сприяти екологічному вихованню, економії та
раціональному використанню води, сприяти усвідомленню дбайливого ставлення до
природи, до води як найціннішої речовини на Землі.
Тип
уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної та пізнавальної
діяльності
Прийом
«Віршовані рядки»
1. Якщо руки ваші в ваксі,
Якщо на ніс сіли клякси.
Хто тоді ваш перший друг.
Змиє бруд з лиця і рук? (Вода)
2. Мене п'ють, мене ллють. Усім потрібна я, хто
я така? (Вода)
3. У жаркий день найбажанішою буває. (Вода)
Прийом
«Проблемне питання» - Чому
воду називають джерелом життя?
Прийом «Дивуй» Без води людина може прожити 3 дні, без їжі 30-50 днів. Значення води
підкреслюють різними висловами: «Вода — еліксир життя».
Не можна жити без води:
Вона навкруг, вона в тобі.
Озерах, річках, океанах.
Дощу краплинах і в фонтанах.
Вона в емоціях людини:
В сльозах від радощів чи гніву.
Й краса природи на Землі
Не може жити без води.
Чудова наша гідросфера.
Існує все навколо неї:
І людство, й фауна, і флора,
І все, що є у нас навколо.
А не було б її.
Життя все зникло б на Землі.
III. Актуалізація опорних знань Тестування (взаємоперевірка)
1. Вода займає на Землі: а)більшу частину
поверхні; б)половину; в)меншу частину поверхні.
2. Вода: а)розчиняє всі речовини; б)розчиняє
деякі речовини; в)не розчиняє речовини.
3. В якому стані води найбільше: а)твердому; б)
рідкому; в) газуватому.
4. Що стає з водою під впливом тепла і Сонця:
а)холоне; б)випаровується; в) закипає.
5. Як називається перетворення води з
одного стану в інший і її переміщення в природі: а) перетворення; б) обіг; в)
кругообіг.
6. Вода в природі буває а)тільки в рідкому
стані; б) в рідкому і твердому; в) в рідкому, твердому, газуватому.
7. За якої температури вода замерзає?
8. Зазначте процес, наслідком якого є утворення
хмар а)танення; б)конденсація; в) випаровування.
9. За якої температури вода кипить?
10. Які хімічні елементи входять до складу
молекули води? а) гідроген і карбон; б) гідроген і ферум; в) гідроген і
оксисен.
IV. Вивчення нового матеріалу
1.
Розгляд проблеми прісної води.
Сьогодні на уроці ми пригадаємо, де є вода у
природі, які її властивості, яку роль вона відіграє у природі, у житті живих
істот, у господарській діяльності людини.
Запаси прісної води на Землі постійно
зменшуються, бо з кожним роком зростає її споживання. Питна вода становить
близько 2 % від загальної кількості. Нестача води може стати однією з найважчих
проблем людства в найближчі десятиліття. На нашій планеті є великі природні
запаси води, однак несолоної (питної) води на нашій планеті в тисячі раз менше,
ніж солоної. Нестача питної води відчутна вже тепер, і їй загрожує забруднення.
Використання води людиною: побут; водний транспорт промисловість гідроенергетика сільське
господарство медицина, особиста гігієна.
Прийом «Проблемне запитання» Чи залежить здоров’я,
існування людини й усього живого на Землі від чистоти води?» Як природа і
людина дбає про очищення води?
Брудну прісну воду не можна вживати в їжу — у
ній дуже багато хвороботворних мікробів. З тієї ж причини не можна давати
брудну воду свійським тваринам. У забруднених водоймах гине безліч водних
тварин і рослин. Отже, проблема раціонального використання й збереження водних
ресурсів — першочергове завдання, яке стоїть перед суспільством. У водойми
України щороку виливають приблизно 7,3 млн т забруднюючих речовин. Зберігати
воду чистою — означає зберігати здоров'я, життя та красу довкілля. Статистика
свідчить, що 80% хвороб є наслідком незадовільної питної води.
2.
Розгляд проблеми утворення кислотних дощів.
Кислотні дощі — це наслідок забруднення
повітря. Джерелами більшості газів, що утворюють кислотні дощі, зазвичай є
теплові електростанції та заводи, а також вихлопи автомобільних двигунів.
Викиди промислових підприємств та автомобільні вихлопні гази забруднюють
повітря шкідливими речовинами, наприклад свинцем. Щодня від автомобілів у
повітря потрапляє 800 тис. т оксиду Карбону, 1 тис. т свинцю. Більшість із 200
складових викидів автотранспорту отруйні як для людини, так і для організмів
біосфери. У промислових районах за добу випадає понад 1 т пилу на 1 км
територій, а в забруднених районах на 1 м2 — до 1 кг пилу та сажі.
Ці гази потрапляють в атмосферу, де
розчиняються в крапельках води, утворюючи слабкі розчини кислот, що потім
випадають на землю з дощем. Вони можуть підвищити кислотність вологи, що
міститься в повітрі, в тисячу разів порівняно з нормою. Кислотні дощі
спричиняють загибель риби та завдають шкоди лісам.
Перегляд
фільму «Що таке кислотний дощ?»
V. Узагальнення знань
Робота
в групах
1 група «Запобігаємо забрудненню повітря»
2 група «Економимо воду» (учні пишуть на
крапельках, потім формуємо загальне звернення «Збережемо природу разом»)
VI. Підсумок уроку.
Проблема раціонального використання води й
збереження водних ресурсів – першочергове завдання, яке стоїть перед
суспільством. Як говорить народна мудрість «Воду бережи, козаче, - і вона тобі
віддячить» Майбутнє навколишнього середовища — це ваше майбутнє. Сьогодні в
кожного з вас є можливість висловити свою думку щодо негативних змін у
біосфері, які виникли через господарську діяльність людини.
Дякую учням за участь в підготовці матеріалів
до уроку, оголошую оцінки.
VII. Домашнє завдання
Опрацювати параграфи підручника
Творчі
завдання: написати звертання до жителів нашої планети з проблеми збереження
води. Намалювати плакат «Бережіть біосферу!».
Немає коментарів:
Дописати коментар