Біологія Клас: 7 Тема: Вступ
Урок:1
Тема: Вступ.
Основні відмінності тварин від рослин та грибів
Мета: формувати знання про
тварину як живий організм, ознайомити з пристосуваннями існування тварин в
різних середовищах; розвивати вміння описувати відмінності тварин від рослин та
грибів; розвивати навички розпізнавання тварин різних середовищ існування;
виховувати почуття бережливого ставлення до тварин, виховувати бажання
здобувати зоологічні знання
Тип уроку: засвоєння нових
знань
Обладнання: схема «Розвиток
тваринного світу», таблиці, картини тварин, що занесені до Червоної книги
України
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація й корекція
опорних знань, умінь й навичок
Бесіда
1. Які живі організми вам відомі?
2. Де вони мешкають?
3. Чим відрізняються ці живі організми між
собою? (індивідуальне опитування)
ІІІ. Мотивація учіння
Що поєднує такі організми, як лелека
чорний, рак широкопалий, жук-олень, білий ведмідь, жаба озерна?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
V. Формування нових знань, умінь й навичок
1. Тварина – живий організм.
1. Що таке біологія?
2. Які розділи біології ви знаєте?
3. Що є об’єктом вивчення зоології?
4. Які ознаки характерні для тваринних
організмів?
5. Чим живляться тварини?
Усім
істотам необхідні поживні (органічні) речовини. Рослини та деякі бактерії
створюють ці речовини самі. Такі організми називають автотрофи. Рослинам для цього
потрібні мінеральні речовини (які вони зазвичай
отримують у розчиненому вигляді з ґрунту або води) та світло. Більшість бактерій, гриби й тварини — гетеротрофи.
Вони отримують поживні речовини із середовища.
Бактерії і гриби всмоктують розчинені речовини
через поверхню тіла, а тварини поглинають їжу окремими
шматочками.
Чи досить зазначеного, щоб відрізнити чотири
названі групи?
Потрібна ще одна ознака. Ви знаєте, що рослини, гриби та тварини складаються
з клітин, які мають клітинні ядра. Що
таке ядро? Ядро — це відокремлена центральна частина клітини,
яка керує її життєдіяльністю. Клітини рослин, грибів і тварин є досить великими
і мають ядра. Клітини бактерій дрібніші й не мають ядер. Отже, порівняйте!
Тварини: клітини мають ядра,
гетеротрофи, живляться шматочками їжі.
Гриби: клітини мають ядра, гетеротрофи, живляться
розчиненими речовинами.
Рослини: клітини мають ядра,
автотрофи, живляться розчиненими речовинами.
Бактерії:
не мають ядер, авто- або гетеротрофи, живляться розчиненими речовинами.
Пригадайте, які є середовища існування. Складемо схему «Середовище
існування»
Водне
|
Грунтове
|
Наземно-повітряне
|
Організмове
|
окунь
|
черв’як дощовий
|
ластівка
|
гострик
|
карась
|
кріт
|
ведмідь
|
ехінокок
|
щука
|
мураха
|
зебра
|
бичачий ціп’як
|
форель
|
терміт
|
хамелеон
|
аскарида
|
рак широкопалий
|
сліпак
|
яструб
|
котячий сисун
|
сом
|
капустянка
|
ящірка
|
трихінела
|
п’явка медична
|
личинка травн. хруща
|
||
акула
|
землерийка
|
2. Прояви життєдіяльності тварин
Основні процеси життєдіяльності тварин
1. Подразливість -
це здатність живих організмів активно змінювати свою життєдіяльність під
впливом зовнішніх факторів. Як приклад подразливості можна навести реакцію
тарганів на світло, від якого вони намагаються якнайшвидше сховатися.
2. Рух - це
здатність організму змінювати своє положення або положення окремих своїх частин
у просторі. Для більшості тварин є характерною здатність до швидких рухів, але
існують і малорухливі тварини. Способи, з допомогою яких рухаються тварини, —
це повзання, ходіння, стрибання, плавання, політ.
3. Живлення - Це
процес надходження в організм поживних речовин, необхідних для його нормальної
життєдіяльності. Живлення тварин можна розділити на такі етапи, як
кормодобування, травлення і всмоктування. Для свого живлення тварини можуть
використовувати різні об’єкти і способи. За об’єктами живлення їх поділяють на
травоїдних (живляться рослинними організмами), хижих (живляться тваринними
організмами) і всеїдних (живляться як рослинними, так і тваринними
організмами). За способами живлення можна виділити активних хижаків, паразитів,
фільтраторів, детритофагів тощо.
4. Дихання - Це
сукупність фізіологічних процесів, що забезпечують надходження в організм із
зовнішнього середовища кисню. Проте, це стосується лише аеробних організмів.
Анаеробні організми киснюне потребують і живуть, як правило, в умовах його
відсутності або дефіциту.
5. Виділення - Це
процес видалення з організму шкідливих і непотрібних продуктів обміну речовин.
Ці продукти можуть виводитись із організму як у рідкому, так і в газоподібному
або твердому стані.
6. Розмноження - Це
процес відтворення організмом нових особин. Як і у рослин, у тварин розмноження може бути статевим і
нестатевим.
7. Розвиток - Це
послідовні кількісні та якісні зміни організму тварини, що відбуваються в ньому
від моменту народження і до кінця життя. Одним з етапів розвитку організму
тварини є, наприклад, перетворення личинки на дорослу особину.
8. Ріст - Це один
із проявів розвитку організму, пов’язаний зі збільшенням їхнього розміру і маси
тіла.
3. Важливість знань із зоології
Вміння застосовувати зоологічні знання дозволить вирішити ряд питань, серед яких:
• як
зробити Землю надійною домівкою для
нашого виду та для інших
видів
живих істот?
• як
захистити людину від хвороб, які спричиняють
або поширюють тварини?
• як
задовольнити потребу людини в
смачній та корисній їжі?
• як
забезпечити запилення квіток і високі
врожаї полів і садів?
• як
запобігти зіткненню літаків із птахами?
• як
захистити посіви від інших видів живих
організмів (так званих шкідників),
які
можуть залишити людей без урожаю?
Таких
запитань можна поставити безліч. Однак не тільки практичні потреби підштовхують розвиток зоології.
Тварини — наші давні родичі. Спілкування з домашніми й дикими тваринами надає
сучасній людині сили, робить її життя багатшим. Давайте спробуємо зрозуміти цих
давних родичів, з якими ми
поділяємо нашу планету — Землю!
VІ. Узагальнення і систематизація знань, умінь і
навичок
Питання до учнів
1) Що таке
живлення? дихання? розвиток?
2) Які способи
руху тварин ви знаєте?
3) Які типи
розмноження існують у тварин?
VІІ. Повідомлення
домашнього завдання
1. Вивчити
конспект
2. Скласти
таблицю «Порівняльна характеристика тварин, рослин, грибів»
VІІІ. Підсумок
уроку
Що вам сподобалося
на уроці? Як виникли запитання? Оцінювання роботи учнів.
Немає коментарів:
Дописати коментар