неділю, 18 грудня 2016 р.

Тема: Контрольна робота №1
Мета: закріпити та систематизувати знання учнів; розвивати мислення, пам’ять, вміння виділити основне; виховувати охайність, дисциплінованість.
Тип уроку: урок узагальнення та контролю знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Виконання контрольної роботи
Варіант 1
І рівень
1.Як називаються небесні тіла, які випромінюють світло і тепло:
а) планетами б) зірками в) кометами
2.Як об’єднуються Зірки:
а) галактики б) сузір’я в)групи
3. Назвіть астронавтів країни які вперше побували на Місяці:
а) Японії б) Франції в) США
4. Яка найбільша планета сонячної системи:
а) Юпітер б) Сатурн в) Уран
5. Як називається астрономічний прилад для розглядання і фотографування небесних тіл:
а) бінокль б) динамометр в) телескоп
6. Яка планета найбільш віддалена від Сонця у Сонячній системі:
а) Плутон б) Меркурій в) Марс
7. Скільки сузір’їв нараховується в сучасній астрономії:
а) 64 б) 104 в) 88
8. Що можна побачити у небі вдень:
а) Місяць б) Сонце в) зорі
9. Встановіть співвідношення:
1. Ю.Гагарін а) 1969р.
2. Л.Каденюк б) 1961р.
3. Американські космонавти на Місяці в) 1997р.
10. Дайте визначення: Всесвіт – це ……… .
Варіант 2
1. Яку швидкість називають «першою космічною швидкістю»
а) 8 км/с. б) 11 км/с. в) 12 км/с.
2. Які небесні тіла відносяться до планет:
а) випромінюють світло б) не випромінюють світло в) поглинають
3. Скільки планет входить до складу Сонячної системи …..:
а) 5 б) 7 в) 8
4. Як називається шлях небесного тіла у космічному просторі?
а) коло б) орбіта в) еліпс
5. В якому році було запущено штучний супутник Землі?
а)1971р. б) 1957р. в) 1961р.
6. Яка планета розміщена найближче до Сонця:
а) Юпітер б) Венера в) Меркурій
7. Скільки зірок на небі можна побачити неозброєним оком:
а) близько 500 б) близько 1000 в) близько 3000
8. Які зорі мають найвищу температуру:
а) червонуваті б) жовті в) блакитно – білі
9. Назвіть сузір’я, які можна спостерігати на нічному небі протягом цілого року.
10. Дайте визначення: Галактика – це…… .
ІV. Домашнє завдання

Виконати варіант сусіда.
Дата:
Природознавство Клас: 5 Тема:   Урок: 29
Тема: Людина і Всесвіт. Астрономія – наука, що вивчає Всесвіт. Методи та засоби астрономічних досліджень
Мета: ознайомити учнів із новою природничою наукою та її значенням у вивченні Всесвіту; розвивати мислення, пам’ять, вміння проводити дослідження; виховувати інтерес до природничих наук
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
I. Організаційний момент
ІІ. Перевірка д/з
Що вивчає наука астрономія?
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда
1. Досягнення науковців у космосі.
2. Назвіть основні етапи дослідження Всесвіту.
3. Коли відбувся перший політ у космос?
4. Які науки вивчають природу?
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Небесні тіла завжди притягували погляд людини своєю привабливою невідомістю, захоплювали все вище і вище … Якщо Ви не байдужі до таємничої краси нічного зоряного неба, то вам можна вирушити в космічну подорож.
V. Повідомлення теми і мети уроку
VІ. Формування нових знань, умінь і навичок
1. Астрономія (грец. «астрон»— зірка і «номос»— закон) — наука про Всесвіт, що вивчає рух, будову, походження та розвиток небесних тіл і їх систем.
Астрономія є однією з найстародавніших наук, яка виникла на основі практичних потреб людини (мисливства, землеробства, скотарства). Наприклад, єгиптяни 4 тис.р.тому, за зовнішнім виглядом зоряного неба вміли визначати час розливу Нілу, а 2 тис. р. тому в Китаї визначали припливи і відпливи, сонячні і місячні затемнення. А землероби помітили, що краще сіяти: рослини, плоди яких знаходяться над землею в молодий місяць 1-ша чверть, а всі кореневі (наприклад редис, буряк), коли місяць старіє – остання чверть.
Стародавні греки, відомі своєю допитливістю і особливим відчуттям прекрасного, у числі дев'ятьох муз пошановували і покровительку астрономії - Уранію.
2.Розділи астрономії
Астрономію поділяють на сферичну астрономію, практичну астрономію, астрофізику, небесну механіку, зоряну астрономію, позагалактичну астрономію і ряд інших розділів.
3. Методи та засоби астрономічних досліджень
Основа астрономії — спостереження — цілеспрямована реєстрація інформації про предмети і явища, що надходить до мозку людини.
Астрономічні спостереження — основа знань сучасного людства про небесні тіла. Методи: позаатмосферні, з поверхні Землі, з аеростатів.
Впродовж усієї історії розвитку астрономії учені удосконалювали засоби і методи вивчення Всесвіту. Сьогодні методи астрономічних досліджень украй різноманітні. Одні з них застосовуються для визначення положення космічних тіл на небесній сфері, інші - вивчення їхніх рухів у просторі, треті - з метою дослідженнях фізичних характеристик космічних тіл і т.п. Різними методами і, відповідно, різними інструментами ведуться спостереження Сонця, туманностей, планет, метеорів, штучних супутників Землі.
4. Відомі астрономи
Клавдій Птолемей (87—165) — давньогрецький вчений,
Тіхо Браге (1546—1601) — данський астроном,
Микола Коперник (1473—1543) — польский астроном.
Що ви про них знаєте?
5. Значення астрономії
Для життя людства важливо досліджувати вплив Сонця і його активності на процеси, що відбуваються на Землі. І цим теж займається астрономія. Інша важлива проблема - астероїдна небезпека, можливість сутички Землі з астероїдами і кометами. Напевно, варто згадати ще одну проблему, що хвилює багатьох. За яких умов на планетах можливе зародження життя, як часто це відбувається і як космічні умови впливають на розвиток живих організмів?
Перспективи розвитку астрономії пов'язані з будівництвом нових обсерваторій, частина з яких розташується на Землі, інші - у космосі. Тільки в космосі можна забезпечити всехвильові спостереження і виключити перешкоди земної атмосфери.
VII. Закріплення і узагальнення знань
1. Що вивчає астрономія?
2. Назвіть імена видатних астрономів.
3. Що важливо досліджувати в економіці?
VIII. Домашнє завдання
1.      Повторити терміни
2.      Повторити тему
VІІI. Підсумки уроку
Обговорення результатів уроку
Оцінювання роботи учнів.


Тема: Скупчення галактик. Всесвіт та його складові
Мета: ознайомити учнів з будовою Всесвіту, сформувати уяву про наукову картину світу, дати уявлення про місцезнаходження Сонячної системи у просторах Космосу; розвивати мислення та вміння висловлювати власну думку; виховувати інтерес до природничих наук
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. З чого складаються галактики?
2. У чому полягає відмінність між планетами та зорями?
3. Розкажіть про свій знак зодіаку.
Гра «Вірю не вірю»
1. Все, що знаходиться навколо нашої планети і наша планета - Всесвіт.
2. Тіла Всесвіту – це небесні тіла.
3. Простір між небесними тілами заповнений рідиною та космічним пилом.
4. Холодними небесними тілами є зірки.
5. Колір зірки обумовлюється її температурою.
6. Найгарячіші зірки – жовтого кольору.
7. Планети – це холодні небесні тіла, які рухаються навколо зірок.
8. Наша планета розташована найближче до Сонця.
9. Величезні скупчення зірок називають сузір’ями.
10. Наша планета розташована в галактиці Чумацький шлях.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. У кожної людини свої зорі.
Одним, хто подорожує, - вони вказують шлях.
Для інших - це просто маленькі вогники.
Для вчених вони як задача, яку треба вирішити.
Антуан де Сент- Екзюпері

Погляньмо на карту зоряного неба. Що ми тут бачимо? Отже, це складові всесвіту. Всесвіт – увесь існуючий світ, нескінчений у часі і просторі, різноманітний у формах прояву життя, що складається з великої кількості галактик.
Вивченням Всесвіту займалися з давніх часів. Існувало безліч точок зору з приводу будови Всесвіту. Його уявляли плоскою рівниною або чотирикутним шатром із зірками-лампами. Тривалий час існували теорії про нерухомість Космосу, а пізніше філософи вважали, що Сонце та інші планети обертаються навколо нерухомої Землі.
Наука, що вивчає будову та розвиток небесних тіл, їх систему та Всесвіт в цілому називається астрономією. Дивлячись на зоряне небо наші пращури намагалися дати відповіді на багато запитань. Яким же уявляли українці Всесвіт ?
Існувало давнє уявлення українців про поділ Всесвіту на три частини: небо, землю, підземний світ. Небо уявлялося як дах землі, збудований ”з якоїсь білої маси”,- це повітряний простір. Вважалося також, що справжнє небо вогняне, воно розкривається на свято Воскресіння під час грози. У ряді місцевостей вважалося, що на небі міститься рай, куди Богом допускаються лише святі люди (душі). Як же інші народи уявляли Всесвіт?
2.Повідомлення учнів про уявлення інших народів про Всесвіт (випереджальне завдання)
* У Давній Греції понад 2500 років тому великий математик Піфагор припустив, що Земля має форму кулі. Греки в VI ст.. до н.е. називали видимий світ нічного неба Космосом, що означає порядок, світ. Це слово перекладається, як Всесвіт. У середині ХХ століття була висунута ідея „великого вибуху”. Згідно з нею, 10-20 млрд. років тому не існувало ні Галактик, ні інших космічних утворень. Уся космічна речовина перебувала у надмірно згущеному стані, маючи малий об’єм, але велетенський тиск і вкрай високу температуру внаслідок чого і стався первинний вибух. Утворилися усі найпоширеніші елементи, а пізніше космічні тіла. Продовження розширення Всесвіту є наслідком цього первинного вибуху.
* Давні українці вважали , що Чумацький шлях – це дорога у вирій (місце, де панує вічне літо, де відпочиває Сонце) в теплий край. Пізніше, Чумацький шлях трактувався як дорога в Єрусалим. А за іншою легендою, Фаетон, син бога Сонця, якось невдало проїхав сонячною колісницею по небу, в результаті якої утворився Чумацький шлях. У вирій, вважали наші пращури, відправлялися душі померлих.
* Наша Сонячна система розташована на краю Галактики. Частину Чумацького шляху ми можемо побачити ніби збоку на зоряному небі. Наша галактика має вигляд спіралі, якщо дивиться зверху. Якби нам вдалося побудувати космічний корабель, який би рухався зі швидкістю світла до центра нашої Галактики, ми б пролетіли б 32,6 тис років. Не в кілометрах а у світлових роках вимірюється відстань у безмежному просторі Космосу. Один світловий рік, це шлях, який проходить світло за 1 рік при швидкості 300 тис км/с (9,46 трильйона кілометрів).
3. Закінчіть речення
1. Безмежний простір з небесними тілами, газом і пилом називають …(Всесвітом).
2. Холодні небесні тіла, що обертаються навколо зірок і не випромінюють власного світла…(планети).
3. Розжарені небесні тіла, що випромінюють світло… (зорі).
4. Невелике скупчення зірок …(сузір’я).
6. Величезне скупчення зірок… (Галактика).
7. Наука, яка вивчає Всесвіт …(астрономія)
8. Неозброєним оком можна побачити … зірок.
9. Наведіть приклади сузір’їв… .
4. Фізкультхвилинка
5. Усі небесні тіла в космічному просторі взаємодіють між собою. Цю взаємодію називають всесвітнім тяжінням.

V. Домашнє завдання
1.Вивчити відповідний параграф підручника.

2. Підготуйте розповідь про космонавтів.
Природознавство Клас:5   Тема: 2 Урок: 28 Дата:
Тема: Зоряні системи – галактики. Відмінності між галактиками
Мета: формувати уявлення про нашу Галактику, вивчити відмінності між галактиками, характерні розміри та положення Сонця в Галактиці, поглибити знання учнів про будову та еволюцію Всесвіту; розвивати мислення, пам’ять, вміння користуватися додатковою літературою; виховувати інтерес до навколишньої природи
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання. Перевірка присутності учнів на уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання.
Бесіда
1. Які небесні тіла входять до складу Сонячної системи?
2. Назви планети Сонячної системи.
3. Чим відрізняються планети?
4. На якій відстані від Сонця знаходиться Земля?
5. Які небесні тіла називають планетами?
6. Скільки планет утворює Сонячну систему?
7. Назвіть планети земної групи? Чому вони мають таку назву?
8. Назвіть відомі вам планети – гіганти? Чому їх так називають?
9. До якої групи належить Плутон? Чому?
10. Що таке зорі?
11. Чим зорі відрізняються від планет?
12. Що таке Сонце?
13. Чи може людина потрапити на поверхню зорі? Чому?
14. Чи світяться зорі вдень? Тоді чому їх не видно?
15. Що таке сузір’я? Скільки їх?(88).
ІІІ. Мотивація учіння
ІV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Ми продовжуємо знайомлення із Сонячною системою та зоряним світом. Сьогодні ми познайомимося з таким поняттям як Галактика.
V. Формування нових знань, умінь та навичок учнів
1. Галактика, в перекладі з грецької мови - молоко. Назва нашої Галактики - Молочний Шлях, українська народна назва - Чумацький Шлях.
Галактика - це велика зоряна система що складається із зір, зоряних скупчень, пилових і газових туманностей, розсіяного газу і пилу. Різниця між галактиками різних типів пояснюється як різними умовами формування, так і еволюційними змінами, що відбулися за мільярди років їхнього життя.
Простір між галактиками - прозорий, що дозволяє спостерігати дуже далекі об'єкти. Неозброєному оку доступно всього три галактики – Молочний Шлях, Туманність Андромеди в північній півкулі, Великі і Малі Магелланові Хмари - у південній.
До нашої Галактики входять Сонце і сонячна система (планети). Вік Галактик понад 10 млрд. років. Залежно від розмірів у Галактиках міститься до 100 млрд. зір. На більших віддалях (до 12 млрд. світлових років) спостерігаються зореподібні радіоджерела - квазари. Потужністю випромінювання вони перевершують найбільші за розміром Галактики. За хімічним складом квазари дуже близькі до газових туманностей. В них значний надлишок ультрафіолетового та інфрачервоного випромінювання порівняно зі звичайними зорями.
Галактичні туманності - це газові, пилові або газопилові хмари, що входять до складу Галактик. За формою розрізняють дифузні, планетарні, залишки вибуху наднових зір та інші.
2. Відмінності між галактиками
Одним із найбільш важливих і складних в астрономії є вивчення будови й еволюції галактик. Починаючи з XVII століття, коли Галілей побачив у телескоп Молочний Шлях, найважливішою метою астрономів стало його вивчення. Лише в XIX ст. вдалося зрозуміти, що Молочний Шлях — єдина система, що містить у собі усі видимі зорі. На рівних правах з усіма входить до цієї системи наше Сонце, Земля й планети, причому розташовуються вони на її окраїні.
На початку XX ст. Хаббл класифікував структуру галактик, у результаті чого тепер розрізняють три класи галактик.
1. Еліптичні галактики (Є) — мають еліпсоїдну форму. Тут можна навести як приклад кільцеву туманність у сузір'ї Ліри, що знаходиться від нас на відстані 2100 світлових років.
2. Спіральні галактики — дві порівняно яскраві, розташовані по спіралі, гілки, що виходять або з яскравого ядра, або з кінців світлої перемички, яка перетинає ядро. Як приклад можна розглянути спіральну галактику у сузір'ї Гончих Псів, відстань до якої сягає близько 8 млн. світлових років.
3. Іррегулярні (неправильні) галактики — мають неправильні форми. Яскравим прикладом є Велика Магелланова хмара, що знаходиться від нас на відстані 165 тис. світлових років і є найближчою до нас галактикою. Поруч із нею розташована менша галактика — Мала Магелланова хмара. Обидві ці галактики є супутниками нашої галактики.
VI. Узагальнення знань, умінь і навичок учнів
1. Галактика – це велика зоряна система що складається із зір, зоряних скупчень, пилових і газових туманностей, розсіяного газу і пилу.
2. Типи галактик: еліптичні, спіральні, неправильні.
3. Найвищу температуру мають (зорі).
4. Завжди рухаються навколо зорі планет (навпаки).
5. Найближчою до Землі зорею є Сонце.
6. Власне світло випромінюють зорі
7. Найменша за розмірами планета – Марс.
8. Планета, яка має кільця – Сатурн.
9. Планета, на якій є вода – Земля.
10. Планета, яка обертається в інший бік від інших планет – Венера.
11. найбільша планета – Юпітер.
12. Найвіддаленіша планета – Нептун.
VІІ.Повідомлення домашнього завдання
1.                Вивчити конспект
2.                Опрацювати  §21-23
3.                Підготуйте розповідь про космонавтів.
VІІІ. Підсумки уроку

Що вам сподобалося на уроці? Які виникли запитання?

понеділок, 5 грудня 2016 р.

Природознавство 5 клас Урок 27 Дата:
Тема: СОНЯЧНА СИСТЕМА
Мета: закріпити отримані знання про планети та формувати систему знань про Сонячну систему, про природу обертання планет, про способи дослідження Сонячної системи; розвивати в учнів уміння порівнювати та створювати просторові уявлення про розміри небесних тіл, відстані між ними, взаємне розміщення, розвивати спостережливість, допитливість, науковий світогляд, вміння використовувати додаткові джерела природничих знань, популяризувати астрономічні знання; виховувати позитивне сприйняття навколишнього світу
Хід уроку Природознавство 5 кл. Сонячна система
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
II* Прийом «Роблю висновок»
http://fiz-cultura.ucoz.ua/_nw/7/s95339451.jpgЗавдання. Доповніть порівняльну таблицю, щоб побачити: чим відрізняється зоря від планети.
ІІI. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
* Прийом «Проблемне питання»
http://fiz-cultura.ucoz.ua/_nw/7/s35452587.jpg- Що спільного у планет між собою? Вони ж такі різні.
* Прийом «Дивуй»
Донедавна до 2006 року в Сонячній системі налічували дев'ять планет. Якщо ви подивитесь старі моделі сонячної системи, то знайдете там планету Плутон, яку було відкрито у 1930 p., завдяки математичним розрахункам. Але з плином часу та розвитком технічних можливостей з'ясувалося, що на одній орбіті з планетою рухається ще багато малих небесних тіл, які називаються астероїдами.
Таким чином, зробили висновок, що існує ще один астероїд-ний пояс, який отримав назву пояс Койпера, і Плутон теж належить до нього, а отже, і сам є астероїдом. Але наразі немає жодної думки серед учених щодо Плутона — це мала планета чи, може, астероїд.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
* Прийом «Інтелектуальна розминка»
- До яких небесних тіл належить Сонце?
- Чому на Сонці така висока температура?
- Чи на всіх зорях високі температури?
- Чому були поділені планети на дві групи?
- Чим відрізняється супутник від планети?
- Завдяки чому відбувається виділення світла і тепла?
- Які речовини належать до складу Сонця?
- Від чого залежить температура на планеті?
- Що таке астероїди?
- Які ви знаєте планети-гіганти?
- Що спільного у планет земної групи?
- Чи впливає відстань від Сонця на температуру поверхні на планеті?
- Які види рухів притаманні планетам?
- Які вам відомі малі небесні тіла?
- Чим відрізняються метеори від метеоритів?
 Фізкультхвилинка
Корабель війшов у відкритий космос- сіли ровно, руки на коліна
Поруч пролетіла комета -  наклон вліво
Зіштовхнулися з уламком метеориту - наклон вправо
Усередині корабля утворилася  невагомість - руки і ноги підіймаємо
Увага, наближаємося до « сонячної системи» – сіли правильно за стіл
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
Як  з явилася у галактиці сонячна система
Згідно з науковою теорією , сонце та планети народилися разом з газопилової хмари. Під дією  сили тяжіння  хмара закручувалася і у центрі зародилася майбутня зірка –сонце. Частинки хмари  зіштовхувались і зчеплювались. Так з'явилися планети сонячної системи. Все це відбувалося 5 мільярдів років тому назад.  Так  виникла Сонячна система.
 Інформація  із  бортового компютера
Сонце - центральне небесне тіло сонячної системи.
Сонце – велика зірка, що випромінює світло і тепло.  Світло  летить до землі 8 хв зі швидкістю 300 тис км/хв.
Діаметр сонця – 1329 млн км.
Сонце у 109 разів більше за Землю
Сонце – розпечена газова куля, температура  на поверхні 6000оС
Відстань від  Землі до Сонця 150 млн км
ПЛАНЕТА – космічне тіло, кулеподібної форми, що  рухається навколо зірки і не випромінює світло.
2. Сонце - джерело світла  і тепла на Землі
Проблемне питання. Доведіть, що Сонце є джерелом світла і тепла  для рослин і тварин.
3. Сонячна система.
У склад Сонячної системи  входять девять  великих планет планет зі своїми супутниками,  а також  декілька тисяч малих планет або астероїдів  і безліч комет. Окрім цього у Сонячній системі рухається  безліч  метеороїдів.
Демонстрація анімаційного слайду і інтерактивної  картинки. Назвати планети і показати їх на таблиці. Довести до свідомості учнів, що Сонце має гігантську масу порівняно з планетами і завдяки цьому має величезну силу тяжіння, яка утримує біля себе  планети і малі космічні тіла.
ІV. Закріплення й узагальнення знань учнів.
1. Підсумкове слово вчителя.
От і закінчилась наша космічна подорож. Ви дізналися сьогодні дуже багато цікавого, але давайте виберемо найголовніше.
Гра «Вірю - не вірю»
1. до складу Сонячної систеи входять 10 планет
2. найменша планета – це Меркурій.
3. Найбільша планета – гігант Юпітер
4. Найближча до Сонця планета – Венера
5. Марс є планетою на якій є життя.
2.Підрахунок балів , отриманих учнями за відповіді.
V. Домашнє  завдання
Прочитати параграф
П.              с.           письмово
VI. Підсумок уроку
* Прийом «Віршовані рядки» За порядком усі планети Назве будь-який із нас: Раз — Меркурій, два — Венера, Три — Земля,4 — Марс. 5 — Юпітер, 6 — Сатурн, Сім — Уран, за ним — Нептун.


Природознавство 5 клас Урок 26 Дата:
Тема: Планети. Відмінності між планетами
Мета: формувати поняття «планета», ознайомити з планетами Сонячної системи, формувати знання про відмінності між планетами, розміри планет, природу їхнього обертання, уміння порівнювати та створювати просторові уявлення про розміри небесних тіл, відстані між ними, взаємне розміщення тіл, забезпечити практичне спрямування вивчення астрономічних явищ;  розвивати в учнів уявлення про навколишній світ; виховувати цікавість до навколишнього світу, відповідальне ставлення до своєї планети
Тип уроку: вивчення й первинного закріплення нових знань

Хід уроку
http://fiz-cultura.ucoz.ua/_nw/7/s33259755.jpgI. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ Т
* Прийом «Загадка»
На синьому килимі 
Жовті зерна посіяні. 
(Небо і зорі)
У синьому мішечку 
Золотих ґудзиків багато. 
(Небо і зорі)
Уся дорога всипана горошинками. 
Торох, торох, розсипався горох, 
Почало світати — нема чого збирати.
(Зорі)
Білі квіти, в день в'януть, 
А ввечері розквітають.
(Зорі)
Нічного неба оберіг, 
І схожий бік його на ріг. 
Козак моторний, красний. 
Хто ж цей красень ясний?
(Місяць)
Учитель. Багато прислів'їв, приказок та загадок склав народ про зорі. Сонце та Місяць. Чому ж їх немає про планети, що так само, як наша Земля, кружляють навколо Сонця?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. А на цьому уроці ми з вами дізнаємося про планети більш детально. З давніх часів люди знали про існування планет. Люди дали їм назви, що збереглись до сьогодні і пов'язали їх з іменами богів. Зараз ми з вами ознайомимося з походженням цих назв.
- Походження назв планет
- Випереджальне завдання учнів
- Венера — римська богиня кохання та краси. 
- Марс — римський бог війни. 
- Меркурій — римський бог торгівлі. 
- Юпітер — бог-громовержець, верховний римський бог.
- Нептун — римський бог морів та судноплавства, брат Юпітера. 
- Плутон — грецький бог підземного царства мертвих, брат Посейдона (римського Нептуна) та Зевса (римського Юпітера).
- Сатурн — римський бог землі і родючості, врожаю — батько Юпітера.
http://fiz-cultura.ucoz.ua/_nw/7/s34009877.jpg- Уран — грецький бог неба (у римлян теж), батько Кроноса (римського Сатурна), дід Зевса (римського Юпітера).
- Що таке планети
- Розповідь учителя з елементами бесіди
- Планети — це кулеподібні тверді тіла великих розмірів.
На відміну від зір, вони не випромінюють світло і тепло. Планети, що розташовані поруч з Землею, обертаються на різних відстанях навколо Сонця за власними траєкторіями, які називають орбітою. Ми будемо говорити саме про ці планети. Світяться вони на небі відбитим від Сонця світлом. Відрізняються за розмірами і розташовані на різній відстані від Сонця. Залежно від цього вони отримують різну кількість сонячного тепла, тому чим далі від Сонця, тим холодніше на планетах. Усі планети Сонячної системи поділяють на дві групи.
* Прийом «Проблемне питання»
- Подивіться на зображення Сонячної системи. На які групи поділили би планети ви? За якою ознакою?
- Планети земної групи Меркурій, Венера, Земля і Марс — планети земної групи. Мають порівняно невеликі розміри, значну густину та складаються здебільшого з твердих речовин.
- Планети-гіганти Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун. Мають великі розміри, малу густину та складаються переважно з газів. Маса планет-гігантів становить 98 % від сумарної маси планет Сонячної системи.
http://fiz-cultura.ucoz.ua/_nw/7/s44725187.jpgсистематизують дані про планети у таблиці.


V. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
* Прийом «Світлофор» » Планети — це великі кулеподібні небесні тіла, що світяться
власним світлом. » Великі планети, що обертаються навколо Сонця, належать до
групи планет-гігантів.
- Навколо всіх планет обертаються супутники.
- Планети поділили на такі групи — гіганти та карлики.
- Усі планети обертаються навколо своєї осі.
- Час обертання навколо своєї осі у планет різний.
* Прийом «Мікрофон»
- На які групи ділять планети?
- Чи є подібні до Землі планети?
- Чи всі планети мають природні супутники?
VI. Підсумок уроку. 
* Прийом «Віршовані рядки» За порядком усі планети Назве будь-який із нас: Раз — Меркурій, два — Венера, Три — Земля,4 — Марс. 5 — Юпітер, 6 — Сатурн, Сім — Уран, за ним — Нептун.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Опрацювати параграфи підручника: § 20 (І), § 20 (II), доповнити таблицю.
- П.   с.  письмово



МЕРКУРІЙ 
Відстань планети до Сонця змінюється у межах від 46 млн км до 70 млн км. Меркурій — найменша з усіх планет, її діаметр усього 5000 кілометрів. Хоч Меркурій і розташований найближче до Сонця, на ньому крижані ночі. До того, як зонд «Марінер 10» пролетів поблизу Меркурія в 1974 році, про цю планету було відомо зовсім мало. Вона розташована так близько до Сонця, що сліпучий блиск робить майже неможливим спостереження за нею із Землі.
Поверхня планети вкрита пористою речовиною темно-бурого кольору. Меркурій оточений дуже тонким шаром газів, переважно воднем, гелієм і неоном.
Оскільки атмосфери, яка б утримувала тепло, нема, то температура коливається від +425 °С на сонячному до -173 °С на темному боці планети. Меркурій обертається так повільно, що один день продовжується майже 59 земних, але рухається навколо Сонця так швидко, що «рік» завершується всього лиш за 88 земних днів. У Меркурія нема супутників.
ВЕНЕРА
Відстань планети до Сонця 108,1 млн км. Венера — найближча сусідка Землі. Вона стала першою планетою, яку почали вивчати за допомогою зондів ще у 1962 році. У грудні 1978 року чотири безпілотні космічні кораблі — «Піонер Венера 1» (США), «Піонер Венера 2» (США), «Венера 11» (СРСР) та «Венера 12» (СРСР) приземлялись або виходили на орбіту Венери.
Хоч у планети схожі із Землею розміри і будова, проте умови на її поверхні нагадують справжнє пекло. Венера має щільну атмосферу, переважно з вуглекислого газу. Хмари переважно складаються тут із сірчаної кислоти, що надає Венері жовтувато-білого кольору. Дощі на Венері кислотні. На ній два материки розміром з Африку й Австралію, можливо, є і моря.
Діючі вулкани дозволяють припустити наявність тих самих процесів на поверхні, що й на Землі. Венера одержує вдвічі більше сонячного світла, ніж Земля, захищена щільною атмосферою тому температура поверхні становить +464 °С і спроможна розплавити свинець!
Венера обертається у напрямку, протилежному Землі. Сонце встає там на заході. Ця планета обертається так повільно, що 1 день на ній дорівнює 117 земним. Але рік коротший, всього лиш 225 земних днів. У Венери нема супутників.
ЗЕМЛЯ
Наша унікальна планета розміщена на відстані 149,5 млн км від Сонця. Понад 70% земної поверхні вкрито водою, яка може перебувати в твердому, рідкому та газоподібному станах. Водяна пара затримується в атмосфері Землі, що робить її особливо яскравою в середині Сонячної системи.
Навколо нашої планети розміщена атмосфера, що складається переважно з кисню, азоту та вуглекислого газу. Атмосфера захищає нас від шкідливого впливу сонячної радіації. Також вона спалює більшість метеорів до того, як вони зможуть досягти поверхні Землі.
Досить складно зазирнути всередину нашої планети, адже навіть найглибші свердловини мають глибину 10 км. Вік найстаріших порід земної кори перевищує 4,5 млрд років. Один повний оберт навколо Сонця Земля робить за 365, 25 днів — це і є рік. Кожний четвертий рік ми підсумовуємо ці дробові частини і додаємо один день до лютого, називаючи цей рік високосним. Земля — єдина планета Сонячної системи, на якій існує життя.
МАРС
Відстань його від Сонця — 227,7 млн км. Довгий час вважали, що на цій планеті найбільш вірогідне існування життя. Із середини 60-х років до 80-х космічні зонди «Марінер» (США), серія «Марс» (СРСР), «Вікінг 1 і 2» (США) і «Фобос» (СРСР) досліджували Марс. Зонди не виявили ніяких доказів життя, але ж усе-таки стало очевидно, що Марс чимось схожий на Землю. Наприклад, атмосфера Марса переважно складається з вуглекислого газу (як на Венері), але є трохи і кисню, й азоту (як на Землі). В атмосфері Марса присутня вода. Дні на Марсі майже такої ж тривалості, як і на Землі — 24 години 39 хвилин. Але оскільки Марс далі від Сонця, йому потрібно для проходження по своїй орбіті вдвічі більше часу, ніж Землі, — 1,9 земних років. Поверхня Марса здається порізаною колись у далекому минулому стрімкими потоками. Багато що нагадує долини, берегові лінії, русла річок і острови. На Марсі один з найбільших вулканів Сонячної системи — вулкан Олімп. Його ширина біля основи понад 700 км і понад 23 км висота. Червона поверхня Марса — це результат залізистого пилу, який вкриває більшу частину планети. Марс вдвічі менший за Землю і має два супутники. Це невеликі астероїди, спіймані притяганням Марса. Вони називаються Фобос і Деймос.
ЮПІТЕР 
Відстань до Сонця — 777,6 млн км. Це найбільша планета в нашій Сонячноій системі, її маса в 300 разів більша за земну. Така кількість маси свідчить про величезну гравітаційну силу. Це дозволяє Юпітеру мати 67 супутників. Він має також незначні набори кілець. Космічні зонди почали вивчення Юпітера в 1972 році. Після проходження астероїдного поясу зонди відправили на Землю зображення кулі, що обертається, з рідкого водню, оточеної атмосферою, що містить переважно метан і аміак. Температура на рівні хмар -140 °С. Дані з Юпітера засвідчують те, що там постійний шторм, який бачимо на фотографіях як червону пляму. День на Юпітері дещо менший — 10 годин. Проте цій планеті потрібно майже 12 земних років, щоб пройти по своїй орбіті навколо Сонця. Чотири найбільші супутники Юпітера, що називаються супутниками Галілея, уперше відкриті вченим у 1620 році. На відміну від Юпітера, вони тверді. Ганімед — найбільший супутник у Сонячній системі, такого ж розміру, як Меркурій. Супутник Європа — вкритий замерзлою водою. Біологи вважають, що в морях під льодами можуть існувати деякі форми життя. Космічний корабель «Вояджер» надіслав фотографії двох кілець пилу, що оточують планету. Невідомо, з чого складаються ці скупчення, — з уламків давніх зіткнень чи це просто частки і камені, притягнуті гравітаційною силою Юпітера.
САТУРН
Відстань до Сонця — 1425,6 млн км. Подібно Юпітеру, Сатурн — газоподібна планета, що складається з водню. На її поверхню ллють аміачні дощі. Сатурн — планета величезна, друга за розмірами після Юпітера і в 9,5 рази більша від Землі. Температура на рівні хмар льодова-----180 °С. Сатурн оточений тисячами кілець кольору паленого цукру, які утримує на одному місці гравітаційне притягання. Ці кільця складаються з частинок льоду і каміння розміром від пилинок до валунів. Учені не впевнені, ці кільця — залишки матерії, які не ввійшли до складу планети, чи це супутник, розірваний гравітаційною силою Сатурна. День на Сатурні — 10 годин 34 хвилин. Через значну віддаленість від Сонця йому потрібно ЗО земних років, щоб зробити повний оберт навколо нього.
УРАН
Відстань до Сонця — 2868,1 млн км. Хоч ця планета і була відкрита Вільямом Гершелем ще в 1781 p., але про неї було мало що відомо, поки «Вояджер 2» не пролетів повз планету у 1986 p., через 4,5 року після відвідання Сатурна. Уран — третя за величиною планета, вона в 4 рази більша за Землю. Газоподібна планета має атмосферу, схожу на атмосферу Юпітера і Сатурна — складається переважно з водню, гелію, аміаку, метану. Метан надає Урану блакитно-зеленуватого забарвлення. Температура на рівні хмар -200 °С. Вісь Урана дуже нахилена, тому кажуть, що він обертається лежачи. Період обертання Урана навколо Сонця — 84 роки. У результаті північний полюс Урана обернений до Сонця протягом 42 років — там день. Потім те ж саме відбувається на південному полюсі. Дні на Урані короткі — ледь більше 17 земних годин. «Вояджер 2» визначив, що Уран оточений, у крайньому випадку, 11 темними кільцями і на його орбіті не менше 15 кам'яно-льодяних супутників. Ця планета світиться загадковим ультрафіолетовим блиском, що називається «електросвітінням».
НЕПТУН
Відстань до Сонця — 4494,1 млн км. Пройшовши біля Урана, «Вояджер 2» досяг Нептуна 1989 р. — остання зупинка за 12-річ-ну мандрівку в космосі. Дані, надіслані на Землю, засвідчують, що у Нептуна 13 супутників і 4 кільця з каменю, пилу і льоду. Учені вважають, що супутник Тритон колись міг бути самостійною планетою, але гравітація Нептуна, яка в 1,5 раза сильніша за земну, притягла його у свою орбіту мільйон років тому. Нептун робить повний оберт навколо Сонця по своїй орбіті за 165 земних років. День на ньому триває 16 годин. Нептун у 4 рази більший за Землю і дещо менший Урана. Його атмосфера містить водень, гелій і метан. По-годні умови дуже сурові — з вітрами (швидкість до 640 км/год) і Великою темною плямою — постійним ураганом.