вівторок, 8 грудня 2015 р.

Дата:
Біологія   Клас: 7  Тема 2    Урок: 25-26

Тема: Птахи. Особливості будови,   способу життя, різноманітність. Роль у природі та значення в житті людини
Мета: формувати знання учнів про птахи, пояснити роль птахів у природі та значення в житті людини; розвивати уміння порівнювати представників різних рядів і екологічних груп між собою, розпізнавати їх у природі; уміння спостерігати, співставляти, робити відповідні висновки, уміння використовувати набуті знання у повсякденному житті; розвивати емоції, увагу і цікавість до фауни країни; виховувати бережливе ставлення до птахів дикої природи, птахів, що мешкають поруч з людиною; сприяти екологічному вихованню і природоохоронній діяльності.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок

Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Повідомлення про значення одного із птахів.
ІІІ. Актуалізація й корекція опорних знань, умінь й навичок
Повторення наук, які вивчають певні типи і класи тварин:
-    гельмінтологія – наука, що вивчає паразитичні черви;
-малакологія – наука, що вивчає молюски;
-арахнологія – наука про павуків;
-ентомологія – наука про комах;
-іхтіологія – наука про риб;
-батрахологія – вивчає земноводних;
-герпетологія – наука, що вивчає плазунів.
Яка наука вивчає птахів?
Вправа «Так чи ні»
1.    Передні кінцівки птахів перетворені на крила.
2.    Пояс передніх кінцівок птахів складається з плеча, передпліч­чя та кисті.
3.    Більшість птахів ретельно пережовують їжу.
4.    Дихальна система птахів представлена легенями, повітряни­ми мішками і дихальними шляхами.
5.    У птахів добре розвинене чуття рівноваги.
6.    Сеча у птахів по сечоводах надходить до сечового міхура і зби­рається в ньому.
7.    У парному яєчнику птахів водночас утворюється велика кіль­кість яєць.
8.    У голубів пташенята виводкові.
9.    До Червоної книги України занесено: беркута, степового орла, орлана-білохвоста, пугача.
ІV. Мотивація учіння
Проблемне запитання:
-                                  Які ще особливості у будову тіла мають птахи, що допомагають їм у польоті? Якщо додати у тіло людини деякі особливості, то чи можемо ми літати?
V. Повідомлення теми і мети уроку
VІ. Формування нових знань, умінь й навичок
Птахи – численна і різноманітна група хребетних тварин, що мають найрізноманітніші місця існування.
Загальна характеристика будови птахів:
-форма тіла – обтічна;
-відділи тіла – голова, тулуб, кінцівки; На голові розташовані досить великі очі, вушні отвори та дзьоб. Дзьоб складається з наддзьобка та піддзьобка. У наддзьобку розташовані ніздрі. Форма та розмір дзьоба залежать від виду їжі та способу її добування. Зубів у птахів немає, що значно зменшує їх вагу.
-покриви – пір’яний; Шкіра у птахів тонка та суха, вона не має залоз. Виняток — куприкова залоза, яка особливо добре розвинена у водоплавних птахів.
-органи руху, мускулатура;
-системи внутрішніх органів.
З’ясувати особливості будови пір’яного покриву:
-складові частини контурного пера – стрижень, опахало, борідки;
-чим заповнений стрижень, яке це має значення;
-які функції контурних пер;
-чим пухове перо відрізняється від контурного;
-які функції пуху.
Опрацювання питань про:
-шлюбну поведінку;
-влаштування гнізд;
-будову яйця;
-інкубацію;
-виводкових та нагніздних пташенят;
-турботу про потомство;
-поведінку птахів під час розмноження.
Риси пристосованості до польоту:
-обтічна форма тіла;
-наявність крил;
-наявність пір’яного покриву;
-компактний скелет із порожнинами у кістках;
-наявність кіля;
-відсутність зубів;
-наявність легеневих та повітряних мішків;
-розвинений мозочок, що дозволяє складні характери рухів;
-відсутність сечового міхура;
-вкорочений кишечник;
-відсутність правого яєчника у самок.
Значення птахів:
-складова частина природних угруповань;          -є ланкою у ланцюгах живлення;
-сприяють у розповсюдженні насіння рослин;
-хижі поїдають мишовидних гризунів, комах-шкідників;    -джерело м’яса, яєць, пуху, пер;
-пташиний послід – необхідне добриво; -запилюють квіти;  -гнізда – делікатес;
-біологічний метод – відлякування соколами інших птахів від виноградників;
-пташине полювання;     -насолода від співу і зовнішнього вигляду;
-літературні образи;   -тризуб – силует сокола, що падає - символ влади Св.Володимира.
VІІ. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок
Біологічний диктант
1.    На голові птахів розташовані
2.       Залежно від функцій пір'я поділяється на:...................
3.       Грудина більшості літаючих птахів має виріст —................
4.       Більшість кісток стопи у птахів зростаються, утворюючи
5.       У стравоході птахів є розширення —....................................
6.       Шлунок птахів складається з двох відділів:...........................
7.               Жовток у яйці підвішений на...........................................
8.       Наука про сезонні зміни природи —......................................
9. До соколоподібних птахів відносять:
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання
1.                                                      Вивчити конспект
2.                                                      П.   3, 4           с. 74
ІХ. Підсумок уроку
Що вам сподобалося на уроці? Як виникли запитання? Оцінювання роботи учнів.


Немає коментарів:

Дописати коментар