вівторок, 8 грудня 2015 р.

Дата:
Біологія   Клас: 7  Тема 2    Урок: 24

Тема: Рептилії. Роль у природі та значення в житті людини
Мета: формувати знання учнів про рептилії, пояснити роль рептилій у природі та значення в житті людини; розвивати навички розпізнавання різних представників до окремих рядів; виховувати бажання здобувати зоологічні знання, провадити краєзнавчий підхід у вивченні рептилій
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок

Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Повідомлення про значення одного із рептилій.
ІІІ. Актуалізація й корекція опорних знань, умінь й навичок
Термінологічний дощ
  1. Плазуни
  2. Автотомія
  3. Грудна клітка
  4. Міжреберні м’язи
  5. Тазові нирки
  6. Сечоводи
  7. Гортань
  8. Бронхи
  9. Якобсоні орган
  10. Живородіння
  11. Жовток
  12. Миготлива перетинка
ІV. Мотивація учіння
У часи динозаврів жили 16-метрові крокодили. Уявіть собі крокодила завдовжки із залізничний вагон. Зрозуміло, чому вони вимерли. Адже на сніданок такому крокодилу тільки динозавра подавай.
V. Повідомлення теми і мети уроку
VІ. Формування нових знань, умінь й навичок
  Роль плазунів у природі та житті людини. Плазуни слугують поживою різним тваринам (зокрема, певним видам птахів і ссавців). Деякі види плазунів (змій, черепах, крокодилів), а також їхні яйця в їжу людина. Більшість лускатих корисна, бо змії знищують велику кількість гризунів – шкідників сільського господарства, а ящірки – шкідливих комах.
     Іноді люди стають жертвами отруйних змій унаслідок необережного поводження з ними. Водночас отруту змій широко використовують у медицині для виготовлення різноманітних ліків. Для отримання зміїної отрути створюють спеціальні заклади, де утримують відловлених у природі змій.
Охорона плазунів.
У зв’язку з активним перетворенням природи людиною виникає проблема охорони та збереження видового різноманіття плазунів. Рідкісні та зникаючі види занесені до Червоної книги. Укладають міжнародні договори, що беруть під охорону певні види чи групи плазунів (наприклад, морських черепах), а також забороняють вивозити й торгувати дикими тваринами. Якщо різні засоби охорони плазунів у природних умовах не дають помітних успіхів, тоді їх штучно розводять і випускають у звичайне середовище мешкання (наприклад, морських черепах).
Представники ряду Лускаті (близько 6 тис. видів) поширені майже скрізь на суходолі, деякі - у морях чи прісних водоймах (морські змії, водяний вуж тощо). До них належать ящірки, змії та хамелеони. Їх об'єднує наявність рогових лусок і щитків на поверхні тіла
В Україні поширені прудка, зелена та живородна ящірки. Живиться переважно безхребетними тваринами. Дрібні ящірки - гекони - активні у присмерках чи вночі, тому мають великі очі. На Південному березі Криму мешкає кримський гекон.
Особливу небезпеку для здоров'я та життя людини можуть становити американські гримучі змії, мешканці азіатських пустель - гюрза та ефа, морські змії та інші.
    В Україні живуть два види отруйних змій - звичайна та степова гадюки Звичайна гадюка поширена у лісовій і лісостеповій зонах, а степова гадюка - у степах і на півдні лісостепу. Укуси гадюк дуже болючі і в деяких випадках можуть бути небезпечними для життя. Неотруйні змії вбивають здобич за допомогою зубів або обвиваючись навколо неї (удави, пітони). Найбільші серед них анаконда (завдовжки до 11 м), яка живе на берегах водойм Південної Америки, та сітчастий пітон (до 12 м завдовжки), що трапляється у Південній Азії.
    В Україні поширені 8 видів неотруйних змій: водяний і звичайний вужі, мідянка, візерунчастий, чотирисмугий, леопардовий, лісовий і жовточеревий полози. Життя вужів пов'язане з водоймами, а полози та мідянка живуть виключно на суходолі. Хоча ці змії й неотруйні, їхній укус може бути болючим для людини.
Ряд Крокодили Деякі види (нільський і гребінчастий крокодили) можуть нападати на людину. Зі шкіри крокодила виготовляють різноманітні вироби, людина споживає в їжу їхнє м’ясо та жир. У деяких країнах створені спеціальні ферми для розведення цих тварин. Нині крокодили перебувають на межі знищення й у багатьох країнах їх взято під охорону. Майже всі види крокодилів занесено до Міжнародної Червоної Книги.
Черепахи Відомо 225 видів черепах. Переважна більшість видів рослиноїдні, але є і хижаки, які живляться рибою, земноводними або безхребетними тваринами.
Черепахи живуть декілька десятків років, максимально - до 175 років і ростуть упродовж усього життя. Найбільші за розмірами та масою - це зелена, або супова (завдовжки до 1 м, маса - до 450 кг), та слонова черепахи (завдовжки до 2 м, маса - до 400 кг).
В Україні відомий лише один вид - черепаха болотяна. Вона живе до 30 років і трапляється у стоячих або слабопроточних водоймах, живиться різними тваринами. Деякі види черепах (наприклад, зелена, слонова тощо) є об'єктами промислу. Людина споживає їхнє м'ясо, жир, яйця. У деяких країнах черепах розводять на фермах. З їх панцирів виготовляють різноманітні вироби (гребінці, попільнички тощо).
VІІ. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок
 







VІІІ. Повідомлення домашнього завдання
1.      Вивчити конспект
2.      П.              с.
ІХ. Підсумок уроку

Що вам сподобалося на уроці? Як виникли запитання? Оцінювання роботи учнів.

Немає коментарів:

Дописати коментар