четвер, 1 грудня 2016 р.

Дата:
Природознавство Клас: 5 Тема:   Урок: 21
Тема: Поняття сузір’я. Значення зоряного неба в історії людства
Мета: формувати в учнів поняття про сузір’я, розкрити значення зоряного неба в історії людства; навчити спостерігати та описувати окремі сузір’я на зоряному небі, формувати в учнів навички творчості, дослідництва; розвивати вміння учнів аргументувати свою відповідь, у тому числі за допомогою додаткових джерел; виховувати в учнів гордість за досягнення українських вчених в галузі астрономії
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка д\з
Бесіда 1. Що таке небесна сфера та із чим її можна порівняти?
2. Назви точки і лінії небесної сфери.
3. Чому здається, що зорі рухаються по небу?
4. * Яка причина видимих рухів світил і зміни вигляду зоряного неба впродовж року?
5. Що є центром небесної сфери?
6. Що може розповісти зоряне небо?
Повідомлення учнів, що отримали випереджаюче завдання
1 повідомлення
Про кожну істоту, яку давні люди уявляли у візерунку конкретної групи зір і ім'ям якої називали це сузір'я, було складено певну легенду. Наприклад: син грецького бога морів Посейдона, Оріон, був хоробрим і вправним мисливцем. Не було звіра, якого він не міг би вполювати. Розлючена богиня Артеміда, охоронниця звірів, підіслала до Оріона отруйного Скорпіона, від укусу якого він загинув. Та Зевс, головний у пантеоні грецьких богів, забрав на небо і Оріона, перетворивши його на зимове сузір'я, і Скорпіона, помістивши його на літньому небі, щоб той ніколи не наздогнав Оріона.
3 повідомлення
Зоряне небо можна вважати космічним відділом історичного музею: у назвах багатьох сузір'їв збереглася пам'ять про далекі часи історії людства. А пам'ятаєте міф про Велику і Малу Ведмедицю? Приблизно так звучить один із варіантів старогрецького міфу. ...Дуже давно німфа Каліпсо була взята до свити богині полювання Артеміди. Весело подорожувала молода німфа: брала участь у полюваннях і святах, танцювала, навіть піднімалася на Олімп, супроводжуючи велику Артеміду. Там її і побачив бог Зевс. Верховний бог без пам'яті покохав супутницю своєї доньки і, ви-кравши її, втік на безлюдний острів. Незабаром Каліпсо народила сина Аркада, який виріс і став царем країни, названої Аркадією. Ревнива жінка Зевса — богиня Гера — перетворила Каліпсо на величезну Ведмедицю. Одного разу Аркад зустрів звіря біля свого дому і спустив на нього собак. Так би й загинула чудова німфа від руки сина, якби цього не побачив Зевс. Він дав Каліпсо безсмертя, перетворивши її на сузір'я Великої Ведмедиці, а Аркада і його собак — на сузір'я Гончих Псів. Навіть улюблену собачку німфи не забув Зевс: перетворив її на сузір'я Малої Ведмедиці.
Запитання  Чи знаєте, ви, під яким сузір’ям народилися? Як вважаєте, це впливає на вашу долю?
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда за запитаннями
1. Що таке Всесвіт?
2. Які існували уявлення людей про Всесвіт?
3. Яким чином люди досліджують Всесвіт?
4. Для чого людям потрібні ці дослідження?
ІV. Мотивація навчальної діяльності
У давнину «сузір'ями» називали виразні групи зірок, які допомагали запам'ятовувати узор зоряного неба і з його допомогою орієнтуватися в просторі та часі. У кожного народу були свої традиції поділу зірок на сузір'я. Використовувані сучасними астрономами сузір'я в більшості своїй носять назви і включають в себе яскраві зірки традиційні для європейської культури.
V. Повідомлення теми і мети уроку
VІ. Формування нових знань, умінь і навичок
1. Поняття сузір’я
Перше враження від спостереження зоряного неба - це незліченність зір і хаотичність їхнього розташування на небосхилі. Насправді ж зір, які можна побачити неозброєним оком, на небі близько 6 000.  Видиме розташування зір на небі змінюється надзвичайно повільно. Без точних вимірів помітити його впродовж сотень і навіть тисяч років неможливо. Ця обставина дозволила за незапам'ятних часів намалювати по найяскравіших зорях перші характерні «зоряні візерунки» - сузір'я.
Сузір'я — це певна ділянка зоряного неба з чітко окресленими межами, що охоплює всі належні їй світила і яка має власну назву.
Більшість їхніх назв, які використовуються й сьогодні - це спадок від давніх греків. Так, у творі «Альмагест» Птолемея перелічено 48 сузір'їв. Нові сузір'я з'явилися на небі після перших подорожей у південну півкулю Землі під час великих географічних мандрівок ХVІ-ХVІІ ст., а також після винайдення телескопа.
Телескоп (від грецьких слів «далеко» і «дивлюся») – прилад для спостереження дуже далеких об’єктів, головним чином небесних світил.
Перші телескопи з’явилися в ХVІІ ст.. Невідомо, хто першим сконструював телескоп, але дуже вдало це зробив італієць Галілео Галілей. З появою телескопів вчені всього світу мали можливість спостерігати за зоряним небом.
На початку XX ст. налічувалося 108 сузір'їв. Але на конгресі Міжнародного Астрономічного Союзу 1922 р. їхню кількість було зменшено до 88. Тоді ж було встановлено також нові межі сузір'їв, що існують і досі.
Давні астрономи подумки сполучали зорі лініями й одержували певні фігури. На небі Північної півкулі давні греки виділили 12 зодіакальних сузір’їв: Козоріг, Водолій, Риби, Овен, Телець, Близнята, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон і Стрілець. Давні люди вважали, що кожний земний місяць певним чином пов’язаний з одним із сузір’їв.
Назви сузір'ям дані на честь міфічних персонажів (Андромеда, Кассіопея, Персей і т.п.) або тварин (Лев, Дракон, Велика Ведмедиця і т.п.), на честь примітних об'єктів старовини або сучасності (Ваги, Жертовник, Компас, Телескоп Мікроскоп і т.п.), а також просто по назвах тих предметів, які нагадують фігури, утворені яскравими зірками (Трикутник, Стріла, Південний Хрест і т.п.). Часто одна або кілька найяскравіших зірок у сузір'ї мають власні імена, наприклад, Сіріус в сузір'ї Великий Пес, Вега в сузір'ї Ліра, Капела в сузір'ї Візничий, і т.п. Як правило, назви зірок пов'язані з назвами сузір'їв, наприклад, позначають частини тіла міфічного персонажа або тварини.
Розповідь учителя
А тепер звернемося до найпомітніших і найцікавіших об’єктів зоряного неба.
Сузір’я Оріона можна спостерігати в обох півкулях неба. У лівому кутку сузір’я розташована зірка Бетельгейзе, що за розмірами в 600 разів перевищує Сонце. У цьому ж сузір’ї розташовується одна з найяскравіших зірок – Рігель.
Найяскравішою зіркою нічного неба є Сіріус, що входить до сузір’я Великого Пса.
Наша найближча «сусідка» - Проксима Центавра – знаходиться в сузір’ї Центавра.
Найменше сузір’я – Південний Хрест – носить таку назву через те, що його довша «поперечка» майже точно вказує на південь.
Запитання
1.Які зірки допомагають орієнтуватись в Північній півкулі, де ми живемо?
2. Яке значення зоряного неба в історії людства?
З усіх картин природи до найвеличніших безперечно належить картина зоряного неба. Світ, у якому ми живемо, - земну кулю, ми можемо облетіти або об’їхати. А зоряне небо – нескінченний простір, в якому є космічні тіла, поки мало вивчено і перелітати з однієї галактики до іншої можуть поки лише фантастичні зорельоти.
Зоряне небо та Сонце здавна привертали увагу людини. Вони були її помічником, оскільки допомагали визначати погоду, зміну пір року, найкращий час для посіву та збирання врожаю, сторони горизонту, допомагали не заблукати на місцевості, знаходити дорогу в безмежних морських просторах.
Зорі та сузір'я допомагають орієнтуватися на місцевості, тому здавна мали важливе значення для мореплавців, мандрівників, купців. За сузір’ям Великої Ведмедиці легко знаходити Полярну зірку. Так, яскрава Полярна зоря завжди вказує на північ. Знаючи це, можна легко визначити сторони горизонту, що дасть змогу швидко зорієнтуватися на місцевості. Якщо стати до Полярної зірки обличчям, то спереду буде північ, позаду — південь, праворуч — схід, ліворуч — захід.
Зоряне небо вивчалося в найглибшій стародавності усіма народами. Полярна зірка, настільки корисна для орієнтування шляху, давно вже звернула на себе увагу спостерігачів внаслідок своєї нерухомості. Ірокези керувалися для визначення напрямків становищем зірки, "яка не ходить". Коли в XV столітті перші європейські мореплавці ознайомилися з тубільцями Зеленого мису, вони помітили, що при мандрах всередині материка вони керувалися вітрами, птахами і зірками. За часів Плінія мандрівники, що відправлялися з Карфагена всередину Африки, для визначення напрямку шляху керувалися в пустелі зірками.
Найбільше значення зірки мали в сенсі вказівки напряму для мореплавців. Фіникіяне звертали увагу на положення сузір'я Малої Ведмедиці, тим часом як більшість народів їх оточували задовольнялися грубим наближенням, яке давалося наглядом положення Великої Ведмедиці. Оріон служив нерідко древнім мореплавцям для спостереження обертання небесної сфери. Нормани, не менш финикиян потребували знанні неба для керівництва в морських походах, очевидно, володіли деякими знаннями в цій галузі. Зоряне небо уявлялося дуже близьким. Гомер говорить, що високі сосни гори Іда виходять за межі атмосфери в область ефіру, через яку звук зброї героїв доходить до неба. Для більшості народів давнини зоряне небо представляється у вигляді твердого кулі або напівкулі, перекинутого на землю. Еврипід називає його "кришкою, що покриває творіння божественного працівника". Анаксимен розглядав зірки як цвяхи, увіткнені в звід небес. Емпедокл вважав зірки прикріпленими до кришталевої сфері, якою він вважав небо. Під небесним склепінням стелився плоска земля, в центрі якої кожен народ вважав свою власну країну. Китай до сих пір називається "Царством середини", Індія називалася "Мідгіама", або місце центру. Таке ж значення мають назви Midheim у скандинавів, Mittigart - у давніх германців, Meadhon - в Ірландії. Інки показували центр землі в храмі Купко, назва якого означає "пуп". Таку ж назву носив храм Аполлона в Дельфах (όμφαλος) і Єрусалим у християн. Китайці вважають пуп землі в місті Хотан. З планет тільки Венера відома здавна. Відсутність методичного огляду неба довгий час змушувало змішувати планети з нерухомими зірками. Уран, видимий неозброєним оком, був відкритий тільки в кінці XVIII століття. Не дивно, що за часів Гомера інші планети, крім Венери, ще не були відомі як такі. Вже на самому початку ми зустрічаємо, що ранкова і вечірня зірка, якою буває Венера, вважаються однією і тією ж зіркою. Гомер і Гесіод згадують про цю планету. Вона згадується в давньоєврейських книгах, де Венера є уособленням ранку в книзі Іова в XV-му столітті до Р. Х. і названа "сонцем ранку".
VІ. Узагальнення і систематизація знань
Гра «Вгадай сузір’я»
На листах паперу намальовані чотири сузір’я. Учням пропонується знайти ці сузір’я на карті зоряного неба і назвати їх.
(1 – Кассіопея, 2 – Великий Віз, 3 – Ліра, 4 - Оріон)
Бесіда за запитаннями
1. Що таке сузір’я? Які сузір’я ви знаєте?
2. За допомогою якого приладу спостерігають за небесним тілами?
3. Чому людям необхідно спостерігати за зорями?
4. Чому зорі і сузір’я змінюють своє положення на небосхилі, А Полярна зірка – не змінює?
Завдання  Хлопчик заблукав у лісі. Він знав, що його селище розташоване на захід від лісу. Удень було хмарно і хлопчик не зміг знайти дороги додому. Настала ніч. Небо прояснилося, і він визначив, у якому напрямку потрібно йти. Поясніть як хлопчик це зробив.
VII. Повідомлення домашнього завдання:
1.                Вивчити параграф
2.                П.        с.        письмово
3.     Провести спостереження за зоряним небом.
4.     Намалюйте в зошиті декілька сузір’їв, які вам найбільше сподобались, та підпишіть їх.
VІІI. Підсумки уроку
Обговорення результатів уроку

Оцінювання роботи учнів.

Немає коментарів:

Дописати коментар